Menu

Okçuluk sporu

İnsanlık tarihinin belki de ilk kullanılan araç gereçlerinden biri olan ok ve yay, günümüzde bir spor dalı olarak halen kullanılmaktadır. Eski zamanlarda avlanmak için kullanılan ok ve yay, bu gün daha profesyonel tarzda kullanılmaktadır.

Okçuluk sporu nasıl yapılır?

Bir ağaç dalı iki ucundan bir sicim yardımıyla bağlanıp, ucu sivriltilmiş bir ok yardımıyla dal parçasını uzağa fırlatmak ok atmaktır. Okçuluk ta ise amaç, önceden belirlenmiş bir hedefi vurmaktır. Okçuluk, bugün çok profesyonel yapılan bir olimpiyat sporudur. 1904 yılında olimpiyat programına girmiştir. İlk zamanlarda Fransa, Belçika ve İngiltere söz sahibiyken bu gün ABD, Rusya ve İskandinav ülkeleri başarılıdır. Yaylar, fiber, ahşap, karbon veya çelikten yapılmaktadır. Esnek olan kısımsa kauçuktan imal edilmiştir. Bu kısma mirsin adı verilir. Oklar ise fiber, karbon, alüminyum, tahta ya da çelikten yapılabilir. Okun arkasında, oku yönlendiren 3 tane tüy vardır. Oklar 60-71 cm. uzunluğunda, ağırlıkları 20-28 gram arasında olmaktadır. Hedef, çember çizgilerle beş renge boyanır. Bu renkler merkezden dışa doğru 10’dan 1’e kadar sayılar ile numaralanır. 122 cm. çapındaki hedef 90, 70, 60 metre atışlarında, 80 cm. çapındaki hedef ise 50 ve 30 metre atışlarında kullanılır.

Salon yarışlarında 25 metre uzaklıktaki hedefin çapı 60 cm, 18 metre uzaklıktaki hedefin çapı ise 40 cm. olmalıdır. Her ok, hedefte vurduğu yere göre puan alır. Bir ok halkaları ayıran çizginin tam üzerine saplanırsa, daha yüksek puan almaktadır. Uluslararası yarışmalarda, erkekler 2 turda 144 adet ok atarlar. Her turda okçu, 90, 70, 50, 30 metreden hedefe üçer düzine ok atar. Bayanlarda 4 ayrı mesafeden 3’er metredir. Yarışmaların birincisi toplam puana göre belirlenir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.