Öğle namazı kaç rekat
Menu

Öğle namazı kaç rekat

Öğle namazı on rekattır. Dört rekatı ilk sünnet, dört rekatı farz ve iki rekatı da son sünnettir. Önce ilk sünneti kılınır. Şöyle niyet edilir: “niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının ilk sünnetini kılmaya”

İlk iki rekatı, sabah namazının sünneti gibi kılındıktan sonra oturulur. Et-tehiyyatü okunduktan sonra Allahu ekber denerek üçüncü rekata kalkılır. Üçüncü ve dördüncü rekatlar da ilk iki rekat gibi kılınır, Et-Tehiyyatü, salavatlar ve dualar okunduktan sonra selam verilir. Üçüncü rekata kalkıldığında, fatihadan önce sadece besmele çekilir, Sübhaneke okunmaz.

Öğle nazmının farzı da sünneti gibi kılınır. Sünnetten farklı olarak, niyet etmeden önce kamet edilir. Niyet edilirken “niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının farzını kılmaya” şeklinde niyet edilir. Farzın üçüncü ve dördüncü rekatlarında Fatiha suresinden sonra zamm-ı sure okunmaz. Bu durum, öğle namazının farzında olduğu gibi, ikindi ve yatsı namazlarının farzlarında da aynıdır. Öğle namazının son sünneti, aynı sabah namazının sünneti gibi kılınır. Sadece niyet farklıdır. “Niyet etim Allah rızası için bugünkü öğle namazının son sünnetini kılmaya” şeklinde yapılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.