Obsesif kompülsif misiniz yoksa takıntılı mı
Menu

Obsesif kompülsif misiniz yoksa takıntılı mı

obsesif baş

Sürekli olarak aynı şeyleri düşünüyor ve sürekli tekrarlayan şekilde aynı şeyleri yapıyorsanız Obsesif Kompülsif Bozukluğunuz olabilir. Takıntılı bir şekilde düşünülen düşüncelerden kurtulmak için yapılan hareketleri tekrarlamaya tıp dilinde Obsesif Kompülsif Bozukluk denilmektedir.

obsesif1

Genelde ergenlik döneminde başlayan bu takıntılar ilerleyen yaşla azalabiliyor fakat hayatınızda oluşan güçlü sarsıntılar veya depresyon ile tekrar başlayabiliyor. Bu tarz hastalar psikolojik tedavi görmek zorundadır. Sürekli olarak endişeli bir ruh hali sahibi olan OKB hastaları, ocağı kapattım mı?, ütünün fişini çektim mi? kapıyı kilitledim mi? gibi takıntılar ile yaşamak zorunda kalırlar.

obsesif2

Obsesif Kompülsif bozukluğu olan bireyler genelde aynı ortak özellikleri taşırlar. Sürekli olarak sevdikleri insanların başına bir şey gelecek diye korkarlar. Aslında bunun sadece bir takıntı olduğunu bilseler de beyinlerinde ki bu düşüncelerden uzak kalamazlar. Bu tarz takıntılara direndiklerinde, kişiyi çok daha fazla takıntılı olmaya iter.

obsesif3

Obsesif Kompülsif Bozukluğun belirtileri nelerdir?

Sürekli olarak istenmeyen düşünce, görüntü, dürtü, kuşku ve fikirlerin zihni meşgul etmesi. Çoğunlukla bu düşünceler, temizlik, hastalık, mikroplar, güvenlik ve s**ks ile ilgili düşünmek. Karşı konulmaz biçimde el yıkamak, saç çekmek, temizlik yapmak mantığı olmayan davranışları tekrarlamak, dua etmek, hesap yapmak.

obsesif4

Obsesif Kompülsif Bozukluğun tedavisi

Genelde bu rahatsızlığı yaşayan kişiler hastalıklarını kabul etmezler. Bu da obsesif kompülsif bozukluğun tedavisini oldukça zorlaştırır. Genelde psikoterapi ile çözümlenen bu hastalıkta uzun süre içinde yerleşen duygu ve düşünceler uzun bir tedavi süreci gerektirir. Tedavi başladıktan bir süre sonra iyileşme belirtikleri hızlanır. Eğer, hasta hastalığını kabul eder ve isteyerek doktora gelirse iyileşme hızlanır ve çok başarılı olur. Fakat, hastalığın çevresel etkenler ile oluştuğunu düşünüyor ve problemleri çözecek sorumluluğu almıyorsa tedavi uzun sürüyor.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.