Obsesif Kompulsif bozukluk nedir
Menu

Obsesif Kompulsif bozukluk nedir

baş

Obsesif Kompulsif bozukluk halk arasında anksiyete ya da takıntı hastalığı olarak bilinir. Bu hastalığı yaşayanlar akıllarında ki endişe durumundan dolayı kaygı ve korkuyu üst sınırlarda yaşarlar.

1

Evden çıkarken her yeri tekrar tekrar kontrol ediyorsanız, sevdiklerinizin başına bir şey gelirse ne yaparım diye düşünüyor, mikrop kaparmıyım, tuvalet ve temizlik takıntıları, intihar etme düşüncesi anksiyetenin var olduğunu gösterir. Genelde hastalar, bu düşünceleri beyinlerinin oluşturduğunu bilirler. Fakat bunlara engel olamaz, büyük endişe ve korku yaşarlar. Sürekli tekrarlanan davranışlar ve düşünceler nedeni ile hayat kalitelerini düşürürler.

2

Takıntı hastalığı erken yaşlarda başlayabileceği gibi ilerleyen yaşlarda da görülebilir. Önemli olan bu hastalığı fark edebilmek, kabullenmek ve psikiyatr desteği almaktır. Erken dönemde tedavisi yapılmaktadır. İlerleyen anksiyete tedavisi zor ve sorunlu bir süreçtir.

3

Takıntılar, insan yaşamını zorlaştıran etkenlerdir. Bu hastalığa eklenen mutsuzluk, intihar düşünceleri ile depresyona bile girilebilmektedir. Duyulan sıkıntıyı azaltmak için, alkol, sigara ve madde bağımlılığı yaşanabilir. Vücuda zarar vermek ve intihar eylemleri olabilir.

4

Anksiyete tedavisinde ağırlık ilaç tedavileri uygulanır. Kişinin korktuğu konuların üstüne gidilerek seanslar düzenlenir. Doktora güvenme ve bu hastalığı yenmek için yapılan alıştırma tedavileri hastalığın tedavi edilebilmesini sağlamaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.