Menu

Obezitenin nedenleri

Obezite çağın hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, en tehlikeli hastalıklar sıralamasında 3. sıradadır. Tehlikeli hastalıklar sınıfında olan ve hızla yayılan obezite, dünya üzerinde ölüm vakalarının da başlıca nedenlerindendir. Bu nedenle, tüm dünyada önlemler alınmaya çalışılmaktadır.

Obezitenin nedenleri nelerdir?

Yanlış beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yetersizliği en önemli nedenlerindendir. Genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyo-kültürel, psikolojik sorunlar da obeziteye neden olmaktadır. Çocukluk ve bebeklik çağında başlayan obezite, bazen genetik veya fizyolojik hastalıklar kaynaklı olabilir. Genel olarak obezite sorunu; yanlış beslenme alışkanlığı, yaş, cinsiyet, gelir durumu, eğitim düzeyi, sosyo-kültürel etmenler, hormonal problemler, genetik etmenler, psikolojik sorunlar, sık aralarla düşük kalorili diyetler uygulamak, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol kullanımı, anti-depresanlar ve doğum sayısı fazlalığı olarak sayılabilir. Yapılan araştırmalarda, anne sütü ile beslenen çocuklarda, anne sütü ile beslenmeyen çocuklara göre, daha düşük oranda obezite görülmektedir.  Obezite, kalp ve damar hastalıkları oluşturmaktadır. Kolesterolün yüksek olması, tansiyonun yükselmesine ve damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Bu durumda kalp krizi riski hızla artar. Şeker hastalığının başlıca nedeni de sayılabilir. Yağ oranı yüksek olan kişilerde, karaciğerde yağlanma olayı gerçekleşir. Kas ve iskelet sistemi obeziteye bağlı olarak hasar görür. Kaslarda, kemiklerde, dizlerde kireçlenme, menisküs, varisler, kas zayıflıkları ve fıtık oluşur. Kandaki karbonmonoksit artar, solunum güçleşir. Kısırlık, zor doğum yapma şişmanlıkla birlikte gelişir. Adet düzensizliği ve safrada taş oluşumu olur. Yara ve mantar hastalıkları oluşur. Ayaklarda iyileşemeyen yaralar vardır.

Obezite tedavisinde hastaya genel tahliller yapılır. Obezite, altında yatan hastalıklar varsa teşhis ve tanı koyulur. Bu durumda, bazen hasta bu hastalığın tedavisi ile kendiliğinden kilo verebilir. Bunun dışında olan hastalara, düzenli ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığı verilir. Böylece, hasta bir süre içinde kilo vermeye başlar.

Son 50 Yorum
  1. DEMREC
  2. HAER
  3. humeyra
  4. hasan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.