Menu

Normal doğumun faydaları ve avantajları nelerdir

normal doğumun faydaları

Normal diğer deyişle vajinal doğuma normal doğum denmektedir. Sezaryen ameliyatı ile yapılan doğumlara nazaran avantajları olduğu gibi, bebek sağlığı açısından da önemli faydaları vardır.

Normal doğumun bebek için faydaları nelerdir?

1- Normal doğum ( vajinal doğum ) şeklinde dünyaya gelen bebeklerin solunum yollarında sorun oluşma riski, sezaryen ameliyatı ile doğan bebeklere göre daha azdır. Bu riskin az olmasının nedeni olarak, doğum sırasında kanalları geçerken karşılaştığı baskı dolayısıyla bebeğin akciğerlerindeki amniyon suyunun atılması olduğu tahmin edilmektedir.

2- Doğum kanalından geçerken ağız vasıtasıyla temas edilen bazı bakteriler, bebeğin bağışıklık sistemini üzerinde önemli faydalar sağlamaktadır.

3- Normal doğum sırasında bebeğin kordon kanında salgılanan endorfin hormonu ( mutluluk hormonu ), bebeğin doğum sonrasında anne ile olan bağlantısına çok önemli fayda sağlamaktadır. Doğum sırasında bebekte hormonal dalgalanmalar yaşanmaktadır ki, bu hormonlar bebeği dış ortama hazırlamaktadır.

4- Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin anne memesine masaj yapma ve bu şekilde emme becerilerinin daha iyi olduğu bilinmektedir.

5- Normal doğum sonrasında bebek ile anne arasındaki tensel temas daha çabuk ve rahat gelişir. Tensel temas yeni doğan bebeğin anneye bağlanması bakımından oldukça önemlidir.

6- Normal doğum ile doğan bebeklerin, sezaryen ile doğan bebeklere oranla çok daha az yoğun bakıma alındıkları görülmüştür.

normal doğumun avantajları

Normal doğumun anne için faydaları nelerdir?

1- Normal doğum ( vajinal doğum ) yapan annelerin, doğum sonrası iyileşme ve günlük yaşantısına dönme süreci sezaryen doğum yapan annelere oranla çok daha hızlıdır.

2- Normal doğum, anneler için hastaneden çok daha kısa zamanda çıkmak anlamına gelir.

3- Normal doğum yapan annelerin kendilerine duydukları güven çoğalır, yaptıkları normal doğumdan dolayı başarma duygusu yaşarlar.

4- Normal doğum yapan annelerin, sezaryen ameliyatı ile doğum yapan annelere oranla daha az ölüm riski bulunmaktadır ve bu oran daha azdır.

5- Normal doğum ile doğum yapan annelerin rahminde herhangi bir kesi ya da hasar meydana gelmediğinden, sonraki doğumlarını da normal yapma şansları bulunmaktadır. İlerleyen yaşlarda olabilecekleri bir karın ameliyatı sırasında risk yaşamazlar.

6- Normal doğum sonrasında, annelerin enfeksiyon ya da kanama gibi komplikasyonları yaşama riskleri çok daha azdır.

7- Normal doğum yapan annelerin, sezaryen doğum yapan annelerin yaşadıkları ağrı ve sancı gibi şikayetleri çok daha azdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.