Menu

Nodül nedir

nodül baş

Boyları 1-2 mm’den 5-6 cm’e kadar değişen doku büyümelerine nodül denilmektedir. Genel olarak yuvarlak şekillidirler ve tiroid bezi içinde bulunurlar.

stitna zlijezda

1 cm. üzeri nodüller elle yapılan muayenede fark edilirler. Ultrason yardımıyla daha küçükler saptanmaktadır. Yaklaşık olarak %95’i iyi huyluyken %5 kadarı kanser oluşumu içindedir. Aşırı hormon üretemi yapanlar tehlikeli, hormon üretme yeteneği olmayanlar tehlikesizdirler. Tiroid nodüllerinin çoğunluğu hiç bir sıkıntı yaratmaz. Görüntüleme yolları ile tesadüfen ortaya çıkarlar.

nodül4

Nodül hakkında testler yapılmaktadır. TSH, T4, T3 testleri nodülün hormon üretip üretmediğine bakılan testlerdir. Bir diğer tetkik, ultrasondur. tecrübeli bir radyolog tarafından görüntüleme yapılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir kaç radyoloğa bu tanıyı yaptırmaktır. Ülkemizde pek çok insan bu nedenle gereksizce ameliyat olmaktadır.

nodüller

Nodülü olan bir hastanın yemek yemede zorluğu, ses kalınlaşması ve nefes alma zorluğu varsa kanserden şüphelenilir. Bazı nodüller ses tellerine baskı yaparak, ses kısıklığı yaratabilir. Bu kanser gerekçesi değildir. Baş ve boyuna yapılan ışın tedavileri ve ailede kanser vakası olanlar da kanser eğilimi olabilir. Bu nedenle hekime düzenli kontrol olmakta fayda vardır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.