Menu

Nesli tükenmekte olan hayvanlar

nesli tükenmekte olan hayvanlar

Dünya üzerinde birçok canlı türü yaşamaktadır. Eko-sistemdeki bozulmalar ve insanların neden olduğu etkilerden dolayı, pek çok canlı türünün nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Acil önlemler alınmadığı taktirde, daha önceleri de olduğu gibi, birçok canlının neslinin tükenmesinin önüne geçilemeyecek ve bizden sonra gelecek olan nesiller, belki de bu canlıları sadece resimlerden görme imkanı bulabilecekler. İşte, nesli tükenmekte olan hayvanlardan bazıları;

Altın Başlı Langur

Altın Başlı Langur: Ana vatanı Vietnam olan bu hayvanlar, 10 yıldan uzun bir süredir koruma altında olmasına rağmen, bir türlü çoğalamıyorlar ve şu anda 70 adetten daha az bir sayıları var.

Büyük Panda

Panda: Anavatanı Çin, Vietnam ve Burma olan pandalar, doğal yaşam alanlarının yok edilmesi nedeniyle tehlike altındalar. Kapalı alanlarda ya da özel koruma alanlarında üremeleri sağlanmaya çalışılan pandaların sayısı 2 bin adedi bulmuyor bile.

Cross River Gorili

Cross River Gorili: Anavatanı Kamerun ve Nijerya olan bu goril türü, eti nedeniyle insanlar tarafından avlanmaktadırlar. Sayıları 1500 civarında olan Cross River gorili 80’li yıllardan bu yana koruma altında.

Dev Mekong Yayın Balığı

Mekong Yayın Balığı: Güneydoğu Asya’nın Mekong bölgesinde yaşayan bu balık türü, kaçak avlanma nedeniyle nesli tehlike altındadır. Bugün sayıları birkaç yüz adet olarak tahmin edilmektedir.

Javan Gergedanı

Javan Gergedanı: Endonezya ve Vietnam ormanlarında yaşayan bu gergedan türü, kaçak avcıların boynuzlarının değeri nedeniyle avladıkları bir hayvan. Ormanlık alanların yani doğal yaşam alanlarının her geçen gün talan edilmesi de neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına etkendir. Günümüzde sayıları 60 adet bile yok.

Kutup ayısı

Kutup Ayısı: Kutup bölgesinin bu efsanevi canlısı, izinsiz avlanma ve kutuplardaki buzulların erimeye başlamasıyla tehdit altındadır. Sayıları her geçen gün azalan Kutup Ayılarının 25 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Pigme Borneo Fili

Pigme Borneo Fili: Anavatanı Kuzey Borneo olan bu fil türü, Asya fillerine göre 50 cm. daha kısadır. Palmiye ekimi nedeniyle yaşam alanları her geçen gün daralan Borne fillerinin sayısı şimdilik 1500 civarında.

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği: Anavatanı Kuzey Amerikadır. Sayıları yaklaşık 1000 adet kadar kalmıştır. 80’li yıllarda neredeyse nesli tükenen bu hayvanlar koruma altına alındıktan sonra bu sayıya ulaşılmıştır.

Sumatra Kaplanı

Sumatra Kaplanı: Doğal yaşam alanı Endonezya’nın Sumatra adası olan bu kaplan türü, adada yaşayan bir kaplan türü olduğundan insanlardan korunamamaktadır. Sayıları yaklaşık 100 kadar kalan bu hayvanlar koruma altına alınan türler arasında.

Vaquita

Vaquita – Meksika Yunusu: Doğal alanları California Körfezi olan bu memeli hayvan, sürekli olarak balıkçıların ağlarına takılmakta ve sürekli olarak azalmaktadırlar. Sayılarının 200-300 kadar olduğu tahmin edilmektedir.

Son 50 Yorum
 1. Anonim Cevapla
 2. Anonim Cevapla
 3. naz Cevapla
  • ceyhun şahiner Cevapla
 4. güneş Cevapla
 5. Anonim Cevapla
 6. James Cevapla
 7. ezgi Cevapla
  • Anonim Cevapla
 8. Nehir Cevapla
 9. İrem Cevapla
 10. Kemal Cevapla
 11. Eren Cevapla
 12. isimsiz bilgi Cevapla
 13. zeynep Cevapla
 14. Ozan Cevapla
 15. elcin Cevapla
 16. elcin Cevapla
 17. Anonim Cevapla
 18. Anonim Cevapla
 19. Anonim Cevapla
 20. ceren özdemir Cevapla
 21. ali Cevapla
 22. asin Cevapla
 23. Gizem karaca Cevapla
 24. seda_bas43 Cevapla
 25. seda_bas43 Cevapla
 26. cemre pelen Cevapla
  • Anonim Cevapla
 27. Anonim Cevapla
 28. sevda Cevapla
 29. kadirkays1905 Cevapla
 30. Anonim Cevapla
 31. Anonim Cevapla
 32. anıl Cevapla
 33. sertac Cevapla
 34. Senanur bilgiç Cevapla
  • cemre pelen Cevapla
 35. idil Cevapla
 36. Hasan Cevapla
 37. anonim pls Cevapla
 38. hka Cevapla
 39. Neşve Cevapla
 40. Emirhan Cevapla
  • Anonim Cevapla
   • Anonim Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.