Menu

Neptün gezegeni ve özellikleri

neptün gezegeni ve özellikleri

Dünya, güneş sisteminin bir üyesidir ve gezegenimizle birlikte bu sistemin içinde birçok gezegen yer alır. Bu gezegenlerden biri de Neptün gezegenidir. Güneşe uzaklık yönünden 8. sırada yer alan Neptün’ün güneş ile arasındaki mesafesi 4 milyar 494 milyon km’dir.

Neptün, güneşin etrafında hareket etmekte ve güneşin çevresindeki tam dönüşü 164,79 yılda tamamlanmaktadır. Güneşe olan mesafesi nedeniyle oldukça soluk olan Neptün gezegeni, dünyadan çıplak gözle görülememektedir. Teleskopla yapılan gözlemlerde Neptün’ün yeşilimsi renge sahip disk şeklinde bir görüntü verdiği görülür. Neptün’ün şekli yuvarlaktır, ancak kenar kısımları karanlıktır. Bilim adamları buna “kenar kararması” adını vermişlerdir. Neptün gezegeninin 1989 yılına kadar 2 adet uydusu olduğu sanılırken, bu tarihte 6 uydusu daha olduğu tespit edilmiştir.

neptün gezegeni

Neptün gezegeni, eski Yunan mitolojisindeki deniz ve su tanrısı olan Poseidon adıyla da adlandırılmaktadır. Romalılar ise, deniz ve su tanrısına Neptün adını vermişlerdir. Oldukça büyük olan Neptün gezegeni, bu bakımdan Uranüs, Satürn ve Jüpiter’le benzerlik göstermektedir. Neptün, dünya’dan tam 17 kat daha ağırdır ve gezegenin herhangi bir canlı türünün yaşamasına elverişli olmadığı tespit edilmiştir. Gezegenin yaklaşık 20 bin km çaplı kayaç yapılı bir çekirdeği vardır. Çekirdeğin çevresinde 15 km kalınlıkta Helyum ve Hidrojen gazlarından oluştuğu düşünülen bir atmosfer tabakası yer alır. Bu tabakanın en üst kısmında da bulutlanarak kümelenmiş olan metan gazı olduğu anlaşılmıştır. Güneşin kırmızı ışınları bu bulutlar tarafından emilir ve yansıtılmaz. Yeşil ve mavi olan güneş ışınları ise bulutlar tarafından yansıtılır ve Neptün gezegeninin mavimsi yeşil renginin sebebi de budur.

Neptün’ün atmosfer tabakasının en üst kısımları -210 dereceye varan bir ısıya sahiptir. Bunun sebebi olarak bazı iddialar ortaya atılsa da kesin bir sonuç elde edilememiştir. En önemli iddia, Neptün’ün atmosferinin en üst bölgesinde Güneş ışınlarını tutan özel bir katmanın varlığıdır. Başka bir iddiada ise, Neptün gezegeninin bir iç ısı kaynağına sahip olduğu yönündedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.