Neden yüzümüz kızarır
Menu

Neden yüzümüz kızarır

yüz baş

Yüz kızarması, genellikle utangaçlık durumu ile iç içedir. Utandığımız ve heyecanlandığımız durumlarda aniden sıcak basması ile birlikte yüzde kızarmalar oluşur. Peki, neden yüzümüz kızarır?

yüz kızarması1

Yüz kızarması, sempatik sinir sisteminin uyarılması ile oluşan bir bozukluktur. Aniden olur ve boyun, baş ve kulaklarda yayılan bir kırmızılık oluşur. Sinir sisteminde oluşan bir bozukluk ile oluşabildiği gibi, sosyal ortamlarda ortaya utangaçlık ile de çıkabilir. Yapılan araştırmalarda, yüzü kızaran insanların sosyal fobileri olduğu da bir gerçektir. Sosyal fobi, yüz kızarmasını tetiklemektedir.

yüz3

Yüz kızarması tedavisinde, öncelikle altta yatan neden bulunmalıdır. Sosyal fobiler varsa bir psikolog yardımı alınabilir. Zamanla sosyal çevre içinde kendini rahat hisseden hasta yüz kızarmasını yenecektir. Ayrıca ameliyatlı bir tedavi uygulanabilir. Yüzdeki sinirler ameliyat ve klips ile tedavi yapılır. Sinirlerin, yakılması işlemi de yapılabilir fakat geri dönüşü olmadığından çok zor bir karardır. Bu nedenle klips yardımıyla sinirleri kontrol altına almak en çok uygulanan yöntemdir.

yüz4

Uygulanan ameliyatlar, hastalığın maskelenmesidir. Öncelikle altta yatan nedenleri yok etmek çok daha mantıklı bir yöntemdir. Bu nedenle psikolojik tedavi görmek ve sosyal fobileri yenmek en önemli adımdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.