Neden affetmeliyiz
Menu

Neden affetmeliyiz

affetmek baş

Affetmek, yaşamımız için en önemli olgudur. Affetmeyi bilmeyen insanlar, hayatlarına sürekli olarak kin ve nefret taşırlar. Böylelikle pozitif bir yaşam ortadan kalkar. Sürekli olarak intikam almak ve ders vermek için kendi kendinize negatifliği hayatınıza çekersiniz.

affet1

Yapılan araştırmalarda affetmeyen ve sürekli öfkeyi içinde taşıyan insanların sağlıklarını kaybettiklerini ortaya koymaktadır. Negatif duygular ile yaşayan insanlar, tansiyon, baş ağrısı, migren, sindirim sorunları, uykusuzluk ve bağışıklık sisteminde oluşan hasarlar ile yaşarlar. Bağışıklık sisteminde oluşan hasarlar nedeni ile sürekli grip olmak, kanser ve benzeri hastalıklara açık kalırsınız. Öfke ve nefret duygusu psikolojik ve fiziksel sağlığı zedeler.

affet2

Kin ve nefret duygusu etrafınıza yayılan duygulardır. Özellikle kimseyi affetmeyen bir insansanız çocuklarınız da aynen sizin gibi olacaktır. Çünkü, çocuklar için anne ve babanın yaptıkları çocuklar üzerinde çok önemlidir. Kendilerine anne ve babayı örnek alırlar. Bu nedenle çocukların iyiliği için affedin.

affet3

İnsanların yapısı hayat boyunca karşılaştıkları zorluklar ile şekillenir. Etrafınızda güçlü insanlar gördüğünüzde onların affetme yetenekleri olduğunu anlarsınız. Çünkü affetmek, aklınızda bulunan kötü düşünceleri çıkarmak ve geleceğe bakmaktır. Sağlam kişilikli insanların çoğu affetmenin gücünü kullanarak geleceğini kazanır. Siz hala, geçmişle uğraşıyorsanız geleceğiniz de pek parlak değildir.

affet4

Bütün şifacılar ve Reiki gibi öğretiler affetmenin hayatınıza bolluk ve bereket çekeceğini söylüyor. Affetmek için illa gidip o kişi ile konuşmak gerekmiyor. Hayatınızdan ve beyninizden bu duyguyu çıkarmanız ve geleceğe bakmanız yeterlidir. Çünkü, siz affetmedikçe kin ve nefret duyguları ile o insana bağlanırsınız. Zamanla bu bağ o kadar kuvvetlenir ki hayatınıza pek çok negatifliği de çekmeye başlarsınız.

İnsan hayatı, her sabah tekrar başlar ve anlardan kuruludur. Bir süre sonra hepimiz bu hayata veda edeceğiz. Affetmediğiniz insan, erken ve ani kaybedilebilir. Böylece kin ve nefret yerini pişmanlıklara bırakabilir. Bu nedenle elinizi çabuk tutmakta fayda vardır.

Birde bu olaya dini yönden bakalım, peygamber efendimiz Hz.muhammed (s.a.v) insanlar için affetmenin önemini detaylı bir şekilde belirtmişlerdir…

Affetmekle İlgili Hadisler – Affedici Olmak İle İlgili Hadisler

(Affedin ki, Allahü teâlâ da sizi affetsin ve şerefinizi yükseltsin!) [İsfehani]

(Allah rızası için affedeni, Allahü teâlâ yükseltir.) [Müslim]

(Kendinden uzaklaşanlara yaklaşmak, zulmedenleri affetmek, kendini mahrum edenlere [Kendine bir şey vermeyenlere] ihsan etmek, güzel huylu olmaktır.) [İ.Süyuti]

(Sana zulmedeni affet, sana gelmeyene git, sana kötülük edene sen iyilik et, aleyhine de olsa mutlaka doğru konuş.) [Ruzeyn]

(Musa aleyhisselam, “Ya Rabbi, senin indinde en aziz kimdir?” diye sordu. Allahü teâlâ da, “İntikam almaya gücü yeterken affedendir” buyurdu.) [Harâiti]

(Allahü teâlâ merhameti olmayana merhamet etmez, affetmeyeni affetmez.) [İ.Ahmed]

(Affedin ki affa kavuşasınız!) [İ.Ahmed]

Af taraftarı olmak daha iyidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Ceza vermekteki hata, affetmekteki hatadan daha kötüdür.) [Hakim]
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.