Menu

Nasa nedir

nasa baş

NASA, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay çalışmalarından sorumlu kurumudur. 1958 yılında kurulmuştur.

nasa1

1915 yılında NACA ismiyle kurulan firma, 1958 yılında NASA adını almıştır. NASA sayesinde Sovyetlerin uzaya çıkan ilk uydusu Sputnik1’in başarısının tetikleyicisidir. NACA’nın 46 yıllık deneyimi üzerine inşaa edilen NASA, Alman roket bilimcilerinin çalışmaları ile kısa sürede atak yapmıştır.

nasa2

Aya çıkan ilk insan ve Apollo, Skylab ve uzay mekikleri için tirilyonluk harcamalardan bahsedilmektedir. Son yıllarda şekillenen Ay istasyonları, Mars seferi programlarının ise diğerlerinden çok daha büyük bütçeler ile yürüdüğü konuşulmaktadır. Ayrıca gizli tutulan ve kamuoyuna açıklanmayan pek çok projenin de yürütüldüğü konuşulmaktadır.

nasa3

NASA‘nın son çalışması olan Orion takım yıldızında bulunan 15 yıldızın keşfidir. PACS araçlarından gelen verilere göre yıldız oluşumunun ilk verilerini barındırması açısından çok önemlidir. Ayrıca Mars gezegeni ile ilgili veriler çok heyecan vericidir. uzun yıllar boyunca marsa’ta hayat var mı sorusunun cevabı aydınlanmaktadır.

nasa4

Aslında tamamen Rusya ile ABD’nin arasında olan güç kavgasının göstergesi olarak başlayan bu çalışmalar sayesinde Dünya ve uzay hakkında NASA‘nın çalışmaları hayranlık uyandırıcıdır.

One Response
  1. BETÜL ÇINAR Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.