Narsist nedir ve tedavisi
Menu

Narsist nedir ve tedavisi

narsist nedir

Kendini diğer insanlardan daha özel gören ve kendini çok beğenen insanlara narsist denilir. Aslında narsist olan insanların kendine güvenleri daha düşüktür. Bu olayı kapatmak için narsist olurlar. Ayrıca alıngan ve eleştiriye açık olmamak diğer özellikleridir. İnsan beyni çok enteresan bir yapıya sahiptir. Belirli eksikliklerimizi kapatmak için bizi farklı huy ve davranışlara sokar. Bilincimiz yüksek oranda olan güvensizliği kapatmak için, egomuzu yükselterek narsistliği oluşturur. İşte, kendine güvensizlik ile insanları küçük görme birleşince narsist kişilik oturur.

narsistlik

Narsistlere dikkat ettiğinizde hepsi iyi noktalarda olurlar. Çünkü, övgü almak onlar için çok önemlidir. Bu nedenle hepimizden çok çalışırlar. Fakat, başarıya ulaşınca durum daha da zorlaşır çünkü, kendini beğenme duygusu çok daha artar. Bu durumlarda bu insanlar genelde hep yalnız olurlar. Statü sahibi insanlarla olmak, iyi arabalara binmek, ekonomik durum açısından üst noktalarda olmak onlar için önemlidir. Başka insanları ezmekten bu noktada çok zevk alırlar.

narsizm

Narsist insanlar empati kuramazlar. Başkalarının duygularını anlamaları çok zordur. Bu yüzden de insanları anlamazlar. Çevrelerinde tuttukları insanlar, sadece onları taktir etmek için çevrelerindedir. Hepimiz zaman zaman narsist olabiliriz. Önemli olan bunu yaşam biçimi kabul edip, kendimizi psikolojik bir travmaya sokmamaktır. Çünkü bu rahatsızlığı yaşayanlar, tedaviyi kabul etmezler. Bu da tedavinin imkansız olduğu durumlar yaratır.

narsist

Sürekli olarak sevilme ve övülme beklentisi zamanla hayal kırıklıkları yaratır. Genelde bu tarz eğilimleri olan insanlar sıklıkla hayal kırıklığı yaşadıklarından, depresyon yaşayabilirler. Bu tarz depresyon şikayeti ile psikoloğa başvuru yaparlar. Fakat, ruhsal bütün sorunlar kabul edilmedikçe tedavi başarılı olmamaktadır. İnsanları huzurunu bozacak kadar katı, aşağılayıcı şekilde yaşayan narsistlerin kesinlikle tedavi olması gerekmektedir. Çünkü depresyona bağlı olarak intihar bile edebilirler. Yalnızlık ve tatminsizlik hızla ilerleyen depresyonu tetikler.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.