Muz beyni güçlendiriyor
Menu

Muz beyni güçlendiriyor

muz

Muz yıllar boyu en fazla sevilen meyvelerden biridir. Hem tadı hem de yumuşaklığı ile çok beğenilen bu meyvenin enerji düzeyi yüksek ve sağlıklı olduğu bilinir. Bol miktarda protein, karbonhidrat ve lif içeren bu meyvenin faydalarından oluşan bir listemiz var. Fakat, dikkat çekici olan şey, muzun beyni kuvvetlendirmesidir.

muzun faydaları

Glikoz, laktoz, maltoz, galaktoz, sukroz, fruktoz ve nişasta ile birlikte pek çok şeker içeren muz, A ve C,E vitamini açısından zengindir. Niasin, folik asit, B12, demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve florür mineralleri açısından zengindir. İçinde glisin, lizin, arginin gibi zengin amino asitler vardır. Yaklaşık bir muz 100-125 kalori içerir.

Muzun faydaları

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, kahvaltı ve ara öğünlerde, öğle yemeğinde muz yiyen çocukların sınavlarda muz yemeyenlere göre daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. İçinde bol potasyum olan muzun çocuklarda öğrenme ve bilişim yeteneğini arttırdığı beyni güçlendirdiği ortaya çıkmıştır.

Muz, ülsere ve mide yaralarına iyi gelir, bağırsak hastalığı olanlara tavsiye edilir.

Mide asidini hızla absorbe ettiğinden mide ekşimesi ve yanmasına iyi gelir.

Özellikle hamilelikte sabah bulantılarının önüne geçer.

İçinde bol miktarda demir bulunan muz, kansızlığa iyi gelir.

Muz, kan basıncını düşürür ve felç riskini azaltır.

Sinek ve böcek sokmalarında o bölgeye muza sürülürse, şişme ve kaşıntı engellenir.

Muz içinde B vitamini fazla olduğundan sinir sistemini gevşetir.

Depresyonu engeller. İçinde bulunan triptofan nedeni ile serotonin salgısını arttırır. Serotonin sayesinde rahatlar ve enerjiniz yükselir, kendinizi mutlu hissedersiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.