Mucizenin adı yoğurt
Menu

Mucizenin adı yoğurt

yoğurt baş

Geleneksel Türk mutfağının baş tacı yoğurt, her öğün tüketilebilir. Fakat, lezzeti bir yana,  sağladığı yararlar saymakla bitmiyor. İşte mucize yiyecek yoğurt ;

 

1

Yoğurtta potasyum, fosfor, iyot, çinko, B12 vitamini bol miktarda vardır. A vitamini ve E vitamini gibi sağlığımıza çok gerekli olan vitaminlerde bulunmaktadır. Yağsız yoğurdun, günde 3 öğün tüketilmesi daha fazla yağ yakmanıza ve hızlı kilo vermeye etkisi büyüktür. Diyet yapanlar arasında yapılan bu araştırmaya göre, karın bölgesinden yağ yakma oranları yükselmektedir. Bunun sebebi, yoğurttan aldığımız kalsiyumdur.

2

Yoğurt içinde bulunan probiyotik yani yararlı bakteriler sindirim sistemini onarıyor ve düzgün çalışmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalarda, yoğurdun kan basıncını düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Bu etki için günde 3 porsiyon yoğurt tüketilmelidir.

3

Yoğurt tok tutmaktadır çünkü içinde yüksek oranda protein bulunur. Protein ayrıca, kasların gelişiminde çok etkilidir. Yoğurt içinde bulunan karbonhidrat, egzersiz ve spor sonrası kaslarda azalan enerjiyi geri verir.

4

Güçlü kemik yapısı, sağlıklı dişler için en önemli şey kalsiyumdur. Yoğurt bu açıdan çok önemlidir. Fakat, unutulmamalıdır ki, yağsız yoğurt daha fazla kalsiyum içerir. Günde 3 porsiyon yoğurt, vücutta  enfeksiyonlarla savaşan hücreleri kuvvetlendirir.

5

Yoğurtta bol miktarda kalsiyum olduğunu biliyoruz ayrıca içinde olan D vitamini sayesinde kalsiyumun kemiklerde depolanması yapılabilmektedir. Ayrıca laktoz  alerjisi olanlar rahatlıkla yoğurt yiyebilirler. Yoğurtta bulunan yararlı bakteriler, laktozu parçalarlar.
One Response
  1. birsen Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.