Mucize yaratan diyetler
Menu

Mucize yaratan diyetler

diyetler

Pek çok yerde mucize diyetler başlığı altında pek çok diyet listesi görülmektedir. Uzmanlar, diyetin başarılı olması için öncelikle kişinin kendine özel olması gerekliliğini önemle vurguluyorlar. Tek tip diyetlerse sadece tek tip gıda ile yapılan diyetleridir. Bu diyetleri uygulayarak metabolizmasını bozan hatta hayatını kaybeden pek çok insan vardır.

mucize diyet varmı

Atkins diyeti

Karbonhidratın en düşük olduğu diyettir. Atkins diyetinde protein çok fazladır. proteinin fazla olması, kanda ürik asidin fazlalaşması, böbreklerin fazla çalışması kaynaklı sorunlar, böbreklerden kalsiyum atımının artması ve kalp ve damar sisteminde bozukluklar oluşabilir. Bu diyette karbonhidratlardan hepsi yasaktır, meyve bile yenilemez.

Montignac diyeti

Protein ve karbonhidrat bu diyette kullanılmamaktadır. Ancak glisemik indeksi düşük bir diyet olarak bilinir. Bu diyetlerde kas ve kemiklerde incelmeler oluşabilir bu nedenle insan vücudu için tehlikeli olabilir.

Zone diyeti

Gün içinde 4 defa yemek yenilen bir diyettir. Uzun süren açlıklar kan şekerini düşürmekte ve daha fazla acıkmamızı sağlamaktadır. Bu nedenle, metabolizma hızı yavaşlar.

South diyeti

Bu diyette protein fazla alınır fakat süt ve süt ürünleri yoktur. Kalsiyumun araştırmalarda kilo vermeye destek olduğu ortaya çıkmıştır. Kalsiyum açısından düşük diyetler bu nedenle çok başarılı değildir.

Yanlış diyetlerin zararları

Diyetin her insanın kendisine özel olması gerekir. Bir diyet öncesi, yapılan tahliller ile metabolizmanız anlaşılır ve ona göre bir liste çıkarılır. Yanlış veya başkasının kullandığı diyeti yapmak metabolizmanızı bozabilir. Genel olarak, yanlış yapılan diyetler, baş ağrısı, konsantrasyon sorunları, sinirli olma, yorgunluk ve bitkinlik, adet düzenin bozulması, kuru cilt yapısı, tansiyon sorunları, kalp ritmi bozulması, böbrek taşı, safra taşı, saç dökülmesi, kemik erimesi, kas yıkımına neden olur.

Sağlıklı zayıflamak için öneriler

Haftada 1 veya yarım kilo verecek şekilde diyet yapılmalıdır,

Kişiye özel diyet yapılmalıdır. Bunun için mutlaka bir doktora gidilmelidir,

Az gıda alımı ile metabolizma yavaşlar ve kilo vermek zorlaşır. Bu nedenle sık ve az yemek yenilmelidir,

Diyet içinde farklı gıdalar eşit dağıtılmalı ve vitamin, mineraller dengeli alınmalıdır,

Diyet sırasında 2.5-3 litre su içilmelidir,

Meyve ve sebze ağırlıklı diyetler çok daha başarılıdır,

Diyet bittikten sonra kilo almamak için diyetinizi bir yaşam şekli haline getirin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.