Menu

Motor yanma odası nedir ve nasıl çalışır

yanma odası çeşitleri

Motorlarda bulunan yanma odası, yakıtın kimyasal enerjisini ısı enerjisine dönüştüren yerdir. Genelde, pistonların üst kısmında ki boşlukta veya silindir kapaklarında bulunur. Bir motor için yanma odası en önemli kısımlardan biridir.

yanma odası

1673 yılında Fransız Christian Huygen tarafından ilk motor icat edilmiştir. Bu ilk motor tasarımında yanma odası bir kapak şeklinde düşünülmüştür. Zamanla, bu tasarım verimi arttırması için farklı kullanılmaya başlamıştır. 1951 yılında Chrysler firması ilk günümüze yakın yanma odası tasarımları V8 motoru ile yapmış, zaman içinde tasarımlar gelişmeye devam etmiştir.

yanma odası nasıl çalışır

Yanma odası nasıl çalışır ve çeşitleri

Günümüzde yanma odaları 4 tip olarak kullanılmaktadır.

Çatı tipi

Yarı küresel tip

Kama tip

Küvet tipi.

Çatı tipi yanma odası ;

Bu tip yanma odaları ev çatısına şekil olarak benzediğinden çatı tipi denilmektedir. Çatı tipi yanma odalarında ateşleyici olan buji, hızlı ve sağlıklı yanma olması nedeni ile tam ortadadır.  Çatı tipi yanma odası bulunan motorların silindir kapağı büyük dizayn edilir. Genelde her silindirde dört supap bulunan motorlarda kullanılır.

Yarı küresel tip yanma odası ;

Tam bir verimlilik sağlanması için tasarlanmış yanma odalarıdır. Bu yanma odalarında, küçük yüzey alanı ve kısa egsoz subap açılması tasarlanmıştır. Aynı çatı tipi yanma odasında olduğu gibi ateşleyici yani bujiler odanın ortasındadır. Subaplara eklenen sıkıştırma parçaları, fazla olan gazın bujiden atılmasını ve yanmanın çok hızlı olmasını sağlar.

Kama tipi yanma odası ;

Uzun yıllar boyunca kullanılmış en basit sistemle çalışan yanma odalarıdır. Silindir kapağında bulunan bir küçük oda kama şeklinde olduğundan bu yanma odalarına kama tipi yanma odası denilir. Eğimli olarak emme subapları çatı kısmında bulunur. Bujiler subapların ortasındadır. Yanma odasının sivri kenarı ve alt kısmında spiral bir kısmı vardır. Burada amaç, hava ve yakıtın aşağıya doğru sıkışmasını sağlamaktır.

Küvet tipi yanma odası ;

Yapısı ve şekli en basit olan yanma odalarındandır. Büyük subapları olan motorlarda bu yanma odaları kullanılamaz. Yanma odası, küvet tipi olanlarda oval bir şekle sahiptir. İki sıkıştırma odası vardır. Bu iki odanın büyüklükleri birbirinden farklıdır. Büyük olan kısımda buji ve emme subabı vardır. Diğer bölüm ise asıl sıkıştırma alanıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.