Menu

Motor soğutma sistemi nedir, nasıl çalışır

engine cooling system

Motor soğutma sistemi nedir, nasıl çalışır

Otomobillerde bulunan motor soğutma sisteminin görevi, motordaki fazla ısıyı bertaraf edip motorun en uygun ısı düzeyine en kısa sürede kavuşmasını sağlayarak o ısıda kalmasına yardımcı olmaktır. Motorda olan yanma sırasında yakıtın yaklaşık olarak 1/3’ünden verim elde edilir, kalan 1/3’ü atık olarak egzozdan dışarı atılır ve diğer 1/3 ise ısı enerjisine dönüşür. Soğutma sistemi olmazsa yanan yakıttan dolayı açığa çıkan ısı nedeniyle parçalar erir ya da aşırı genleşip pistonların silindir içinde hareket edememesine sebep olur. Motor soğutma sistemlerinde iki tip soğutma tipi vardır. Bunlar; sıvı soğutma ve hava soğutmadır.

Hava soğutma

Eski model bazı otomobiller ile çok az bazı yeni teknoloji araçlar bu hava soğutma sistemini kullanmaktadır. Hava soğutmalı motorların blokları, ısı iletkenliği yüksek alüminyum alaşımlı malzemelerden üretilmişlerdir. Çalışma prensibi, motor bloğundaki silindirin çevresine konumlanmış kanatçıklar ve güçlü fanlar vasıtasıyla ısının hızla dışarı atılması şeklindedir. Hava soğutmalı motorların en büyük avantajı soğuk hava koşullarında antifriz kullanma ihtiyacı duymamaları, dolayısıyla da motor bloğunda çatlak oluşması gibi riskler taşımamasıdır.

motor soğutma sistemi

Sıvı soğutma

Bu sistemde hava soğutma ve sıvı soğutma birlikte kullanılmaktadır. Çalışma prensibi ise, motor bloğu içi ile motorun boşluklarına yerleştirilen boru ve kanallar yardımıyla soğutmanın sağlanması eylemine dayanmaktadır. Dolaşımı sırasında ısınan sıvı radyatöre gelmekte ve burada fan marifetiyle soğutulmaktadır. Soğutulan su devirdaimle yeniden boru ve kanallarda dolaştırılır. Su/sıvı soğutmalı sistemlerin radyatör, kalorifer radyatörü, su pompası, genleşme kavanozu, radyatör kapağı, termostat ve fandan oluşan bölümleri vardır. Motorlar yakıt yaktıkları için büyük miktarlarda ısı açığa çıkarmaktadırlar. Araçlarda bulunan egzoz sistemleri bu ısının büyük miktarını dışarı atsalar da motorun silindir duvarları ve pistonlar yine de büyük oranda ısıyı tutarlar. Soğutma sistemi ancak motor ısındığı taktirde devreye girer ki, buna göre dizayn edilmiştir. Şayet, motor çok ısınırsa ve soğutma sistemi olmazsa motordaki yağların koruma kabiliyeti sona erer. Neticesinde de yağsızlık çeken motor yanabilir ya da büyük hasar görebilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.