Moleküler biyoloji nedir
Menu

Moleküler biyoloji nedir

molekül baş

Biyoloji içinde canlıların molekül yapısının incelendiği dala moleküler biyoloji denir. Canlıların temel taşları olan moleküller incelendiğinde yaşam hakkında pek çok sonuç ve bilgi edinilmiştir. Bu nedenle önemli bir biyoloji dalıdır.

molekül2

Son yıllarda çok ilerleyen bir bilim olmasının sebebi, teknolojinin hızlanması ve ilerlemesidir. Son teknoloji mikroskoplar sayesinde bu bilimde ilerleme kaydedilmiştir. Moleküler biyoloji, biyofizik ve hücre biyolojisi dalları ile bir aradadır. Canlıların hayatta yaşamını sağlıklı sürdürmesi için, enzim, nükleik asit, protein ve amino asit gibi önemli noktaları ayrıntıları ile inceleyen bir bilimdir. Diğer bilim dallarına özellikle sağlık için çok önemlidir.

molekül3

Moleküler biyoloji, elektron mikroskopları ile çalışmaktadır. Bu nedenle, genom araştırmaları da hız kazanmıştır. Bilim dünyası için çok önemli olan genom projeleri, insan genetik yapısı ve kopyalama, organ üretme gibi pek çok konuyu içinde barındırmaktadır. Bilim, din ve siyaset dünyasını karıştıran bu proje, çok konuşulmaktadır. İlerleyen dönemde, hastalıkların çoğu moleküler biyoloji ile çözümlenecektir.

molekül4

Sağlıkta insan yapısında bulunan proteinlerin incelenmesi ile pek çok hastalık bugün tedavi edilebiliyor. Hepimiz insanın nasıl oluştuğunu ve insanlığın nasıl başladığını merak ederiz. Moleküler biyoloji protein ve enzimler üzerinde yaptığı araştırmalar ile bu soruya yakın bir tarihte tam bir cevapta verebilecektir.

moleküler biyoloji

Moleküler biyoloji, yaptığı araştırmalar ile bir çok hastalığı tedavi etmeye yardımcı olmuştur. sağlıkta pek çok hastalığın tedavsi için yeni ilaçlar hatta gen nakli bile söz konusudur. İlerleyen dönemde kanser dahil olmak üzere hastalanan organların yerine yeni üretim yapılması bile szö konusudur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.