Mobbing nedir
Menu

Mobbing nedir

mobbibaş

Son zamanlarda sıklıkla ismini duyduğumuz mobbing, psikolojik şiddet, baskı, sıkıntı anlamına gelir. Genelde çalışma hayatında insanların birbirine psikolojik şiddet uygulaması anlamındadır.

mobbing1

Mobbing fiziksel bir saldırı değildir. Mobbing  duygusaldır. Kişiler karşısında ki insana çeşitli rencide edici sözler ve hareketler ile mobbing uygularlar. İş yerinden attırmak veya soyutlanmak için kasıtlı yapılan bir eylemdir. Kimi zaman işveren kimi zamansa müdür ve şefler tarafından uygulanır. Çalışanların işverenler tarafından değersiz gözükmesi için yapılabilir. Psikolojik baskı, iş yerinde verimi arttırmak ve disiplin sağlamak için de yapılmaktadır.

mobbing2

Bugün mobbing çok ciddi bir sorundur. yapılan araştırmalarda kadınların %25’i ve erkeklerin %15’i mobbing eylemine maruz kalmaktadır. İsveç’te yapılan araştırmalarda intihar vakalarının %15’i mobbing nedenlidir.

Junge Frau überarbeitet

Mobbing‘ e maruz kalanların geneli işlerini mükemmel yapmaya çalışır. Çevre ile ilişkileri kuvvetli, sevilen kişilerdir. Dürüst ve güvenilirdirler. Üretici ve karalarını kendileri alabilen kişilerdir. Mobbing, üstün yetenekli ve toplumda sevilen kişilere uygulanır.

mobi4

Mobbing uygulayanlarsa, insanları kendi kurallarına sokmaya çalışan, düşmanca tavırları olan, iş yerinde çabuk sıkılan insanlardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.