Menu

Miyopluğun nedenleri nelerdir miyop olanlar nasıl görür miyop tedavisi

Görüntünün ağtabaka (retina) üzerine düşmeyişi iki nedenledir :

1) Göz merceğinin esnekliği azalmıştır, ya da çoğalmıştır.

2) Göz küresi ya kısadır,ya da uzun.

Miyopluk hali göz küresinin normalden uzun olması veya göz merceğinin fazla şişkinliği yüzünden doğar. Miyop gözde, cisimlerin görüntüleri ağtabakanın üzerine düşmez, önünde kalır. Bazı çevreler miyopluğun ırsi olduğunu, kalıtımla geçtiğini söylemektedirler. Hatta Almanlar arasında miyopluğun çok yaygın oluşu böylece izah edilmiştir.

Miyopluğun en belli başlı nedeni,belirli mesleklerin, işlerin gereği bazı şeylere çok yakından bakmak zorunluğudur. Kuyumcular, saatçiler,musahhihler (gazetelerde dizgi yanlışlarını düzeltmekle görevliler),çok okuyup yazanlar,vs bunların arasında sayılabilir.

Bir şeye devamlı olarak yakından bakılması halinde göz kasları gerilip yorulacaktır. Kasların kuvveti giderek azalacaktır. Gözler bu duruma gelince,yakına ve uzağa göre gerekli uyumu yapamaz. Miyopluğun başlangıcında normal okuma mesafesi olan 30 santimden okunabiliyorken, daha uzaktaki cisimler pek iyi seçilemez. Gözlerin dinlenmemesi, aynı işin sürdürülmesi, gözlük kullanılmaması sonucu miyopluk gitgide artar. Artık okunacak şey iyice göze yaklaştırılmalıdır. Uzaktaki cisimler hiç seçilemez. Yaşın ilerlemesiyle miyopluk da gelişir.

miyoplugun-nedenleri

Miyopluğun tedavisinde en iyi yöntem, daha başlangıç ta gözlük kullanılmasıdır. Bu durumda hiç değilse miyopluğun artması, gelişmesi önenmi olur. Kullanılacak gözlük, miyopluğun derecesiyle ilgilidir. Bunu da göz doktoru belirtir. Tedavide ikinci yöntem yakından bakmayı gerektiren işleri bırakmak,hiç olmazsa bir süre ara vermek,gözün dinlenmesini sağlamaktır. Bir miyop, gözlük kullansa bile, belirli zaman aralarıyla (6 ayda veya yılda bir kez) göz doktoruna muayene olmalıdır. Alınan tedbirlere, uygulanan tedaviye rağmen miyopluk artmışsa, gözlüğün derecesi de ona göre değişecektir.

Özellikle ilerlemiş miyoplarda gözlük kullanmamak göz sağlığı için daha zararlı durumlara yol açabilir. Göz doktoru tarafından ve ileri gözlük devamlı olarak kullanılmalıdır. Daha yukarda miyopluğun soyaçekimle ilgisine değinmiştik. Bu nedenle, miyop anne ve babadan olmuş çocuklar için daha titiz bir dikkatle davranmak şarttır. Kötü ışıkta okuyup yazmak , gözlerin yorulmasında en olumsuz etkenlerden biridir.

Son 50 Yorum
 1. Selin
 2. Gizem
 3. Anonim
 4. Gulce
 5. Seyit
 6. anonim
 7. Anonim
 8. Oğuz
  • Anonim
 9. sule
 10. duygu
 11. Wild Tiger
 12. erhan
 13. Anonim
 14. Bilmeyen adam
  • iclal kara
 15. başak
 16. bunyamin
  • s6190505
 17. Melis Özden
 18. ahmet
 19. ahmet
 20. memet
  • rabia
 21. merve
 22. melike
 23. pınar
 24. sema
 25. pınar
  • Sewal

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.