Miyom oluşumu ve tedavisi
Menu

Miyom oluşumu ve tedavisi

miyom baş

Kadınların başlıca kabusu olan miyomlar, sıklıkla görülebilirler. Genelde rahim ve rahim dokusu içinde  1-1.5 cm. boyunda oluşan zararsız tümörlere miyom denilir. Miyom, bazen tek başına bazen de pek çoğu bir arada oluşabilir. Tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. Çok azı kötü huylu çıkar. Fakat, gene de bir doktora başvurmak gereklidir. Çünkü, kadınlarda salgılanan östrojen hormonu miyomları büyütebilir.

miyom1

Miyomlar kendi içlerinde üçe ayrılırlar. Submuköz miyomlar;  en fazla kanama ile kendini belli edenlerdir. Rahmin iç kısmında oluşurlar. En sık karşılaşılan miyom türüdür. İntramural miyomlar ; rahmin kas dokusunda gelişirler. Karın bölgesinde ağrı, rahim ve diğer organlarda baskı ile kendisini gösterirler. Subseröz miyomlar ; Rahmin dış tarafına doğru büyürler. Sırt ve karın ağrısı yaparlar ve rahimde baskı oluştururlar.

miyom2

Miyom belirtileri nelerdir?

Miyom ile ilgili en fazla görülen belirti adet kanamalarında ki artış ve gereksiz kanamalardır. Bunu dışında sırt ve bacak bölgesinde ağrı, karın ağrısı ve dolgunluk hissi, cinsel ilişkide ağrı, kabızlık ve gaz şikayetleri, sık idrara çıkma olarak görünür.

miyom3

Miyom tedavisi nasıl yapılır?

Miyom tedavisi kanama ve ağrıyı ortadan kaldırmak için yapılır. Genelde miyom tedavisinde kullanılan yöntemler, hormon tedavisidir. Çeşitli ilaçlar ile miyom kontrol altına alınır. Fakat, kanama çok fazlaysa ve durdurulamıyorsa miyomektomi adı verilen bir operasyonla miyom rahimden temizlenir. Böylece kanama durur ve hasta eski sağlığına kavuşur. Histerektomi ameliyatı ise rahmin komple alınmasıdır. Genelde bu tarz ameliyatlar, menopoza giren hastalara uygulanır. Böylece miyom riski otomatik ortadan kalkar. Miyomlar da doğum yapmak isteyen hastalarla menopoza giren hastalara farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Genelde miyomlar menopozla birlikte küçülüp yok olabilirler. Bu nedenle en fazla görülme 30-45 yaş arasıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.