Miyom ile ilgili belirtiler ve şikayetler
Menu

Miyom ile ilgili belirtiler ve şikayetler

miyom nedir

Halk arasında rahimde ur olması olarak adlandırılan miyom (myoma uteri), farklı şikayet ve belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Miyom teşhis edilen hastaların genelinde herhangi bir şikayet ve belirti görülmez, daha çok jinekolojik muayene esnasında tespit edilmektedir. Küçük olarak tabir edebileceğimiz birkaç cm’lik miyomlar kişide herhangi bir şikayete sebep olmaz ve büyümedikleri sürece de sorun oluşturmazlar. Bundan dolayı da küçük durumda kaldıkları sürece de tedavi yoluna gidilmez.

Miyom belirtileri nelerdir?

Miyomlarla alakalı olarak yaşanan şikayetlerin en çok görülen belirtisi çok miktarda ve uzun süre devam eden adet kanamalarıdır. Miyomlar seyrek adet görmeye sebep olmaz, tam tersi sıkça adet görme, adet kanamasının uzun sürmesi, çok fazla kanama miktarının olması ve buna bağlı anemi (kansızlık) gelişmesi şeklinde özgün belirtileri olabilmektedir. Miyomlar yaşanan adet sancılarında da artışa sebep olabilmektedir. Cinsel ilişki esnasında ya da ilişkiden sonra miyomlarla ilgili kanamalar çok nadiren görülür. Adet döneminin ortalarına gelindiğinde kanama ve lekelenme gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

miyom belirtileri

Miyoma bağlı şikayetler nelerdir?

Miyomlara bağlı olarak kasık ve bel ağrıları ile sıklıkla idrara çıkma gibi şikayetler oluşabilmektedir. Bu tür şikayetler daha çok büyük yani en az 5-10 cm’lik miyomlar nedeniyle görülmektedir. Daha küçük miyomlarda bu tür şikayetler görülmez ve bunun başkaca sebeplerinin araştırılması gerekir. Sıklıkla idrara çıkma şikayetine büyük ve rahmin ön tarafında yer alan bir miyomun idrar torbasına fazlaca baskı oluşturması neden olur. Bununla birlikte, bu büyüklükteki miyomlar kalın bağırsağa da baskı yapabilir, netice olarak da kabızlık ve zorlukla tuvalete çıkma şikayetlerine sebep olabilir.

Miyomlar rahmin iç tarafında yer alan boşluğa komşu ise ve rahmin iç boşluğundan bir çıkıntı oluşturacak biçimde büyümüş ise kısırlık (infertilite) ya da düşük oluşabilir. Bu tür miyomlara summükoz miyomlar adı verilmektedir. Bunun haricinde rahmin dış duvarından dışa doğru büyümüş olan subseröz miyomlar denen miyomlar bu tür sorunlar meydana getirmezler. 8-10 cm büyüklüğe ulaşmış olan miyomlar, kişinin karnında şişlik meydana getirir ve hasta bunu kendisi de hissedebilir. Bu bahsedilenlerin haricinde hamilelik yaşayan bir hastada büyükçe bir miyom varsa, doğum esnasında aşırı kanama riski oluşabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.