Mısırın her tanesinde bir şifa var
Menu

Mısırın her tanesinde bir şifa var

mısır

Mısırın her tanesinde şifa var ve mısır insanoğlunun yaşamında uzun süredir var. Bu farklı şekillerde tüketilen gıdanın anavatanı Güney Amerika’dır. Doktorlar, sağlığımız için mısır tüketmemiz gerekliliğini söylüyor. İşte, şifa kaynağı mısır ;

mısırn fayudaları

B1 vitamini, patotonik asit, B5 vitamini, folat, niasin, B3 vitamini, C vitamini bol miktarda bulunur. Fosfor, magnezyum mineralleri açısından zengin olan mısır, tam bir vitamin ve mineral kaynağıdır.Dünyada en büyük mısır üreticileri, Peru, Bolivya, Ekvador ve Güney Meksika’dır.

Mısırın sağlığa faydaları

Bir bardak mısır günlük lif ihtiyacımızın yaklaşık %23’ünü karşılamaktadır. Mısır bu yönü ile sindirim sistemine dost bir gıdadır. Özellikle, kolon ve mide kanserlerini engelleyici özelliği vardır. Yüksek kolesterolü dengeler. Kolesterolün düşmesi ile kalp krizi riski de azalır.

İçinde bulunan folik asit, niasin ve magnezyum, aminoasitler ve B vitamini grubu açısından mısır, kalp krizi, inme, şeker ve tansiyon yüksekliği ve damar hastalıklarında yani metabolik hastalıklarda etkilidir.

Mısır içinde bulunan magnezyum sayesinde, damarların tıkanması engellenir. Oksijen ve besin dağılımı düzgün yapılır. Magnezyum eksikliğinde, kalbe saldırı yapan serbest radikallere karşı kalp kendini koruyamaz. Bu nedenle, magnezyum önemli bir mineraldir. 1 bardak mısır günlük magnezyum ihtiyacının %16’sını karşılar.

Yapılan bir araştırmada 8 yıl boyunca mısır ile beslenen kişilerde, kanser riskinin %27 oranında düştüğü görülmüştür. Sindirim sistemini dengeleyen ve kolon kanserine karşı koruyan mısır bir şifa kaynağıdır.  Mısır içinde bulunan B12 vitamini ve folik asit, demir eksikliğinin önüne geçmektedir.

B grubu vitaminler hem ruh sağlığımız hem de beyin sağlığımız için en gerekli olanlardır. Mısır içinde olan B1 vitamini ile bilişsel hafızayı destekler, enerji sağlar, beyni kuvvetlendirir. Depresyona ve ruh sağlığımızı korumaya yardımcıdır.

Mısır içinde bulunan karoten ve folat, yaşlanmayı önler ve gözlerin sağlığına faydalıdır. Beta karoten en çok A vitaminindedir. Bu kimyasal sayesinde cilt kendini yeniler, esnekleşir ve kırışıklıklar kaybolur. A vitamini en çok mısır, ıspanak ve havuçta vardır.

Mısırın içinde bulunan yüksek lif nedeni ile, bağırsaklar düzene girer, kolesterol geriler ve hazm kolaylaşır. Özellikle mısır özü yağı, bir linoleik asit kaynağıdır. Bu asitler anti kansorejendirler. Cildi düzenlerler. Özellikle mısır nişastası, döküntü, kaşıntı ve tahrişe iyi gelir.




2 Comments
  1. Anonim Cevapla
  2. MURAT MIHLADIZ Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.