Mısır’a bir gezi
Menu

Mısır’a bir gezi

mısır baş

Afrika’nın kuzeyinde ve Sina yarımadasında yer alan Mısır, medeniyetin beşiği olarak kabul edilir. Bu ülkeyi gezmek ve keşfetmek tarihin sayfalarında dolaşmaktan başka hiç bir şey değildir. Görkemli bir medeniyet ve geride bıraktıkları eserler sizi de bizim gibi büyüleyecektir.

mısır1

Kahire‘ye vardığınızda sakın şaşırmayın çünkü şehir yüzyıllar önce yapılan yapılarla yaşamaktadır. Nil nehrinin üstünde olan bu şehir, eski tapınaklar, Firavunlar döneminden kalma alanlar ve İslam mimarisine ait camiler ile size merhaba der.  Büyük Giza piramidinden yaklaşık 45 metre daha yüksek olan Kahire Kulesi, 187 metrelik yüksekliği ile en dikkat çekici yapılardandır. Yaklaşık 100 adete yakın olan piramitler ise Kahire çevresindedir. Nil deltası güneyinde ve nehre yakın bu piramitler şehrin bazı kesimlerinden de görülebilmektedir.

mısır2

Giza platosunu size anlatmamıza pek gerek yok, çünkü büyük piramitlerin tamamı neredeyse buaradadır ve dünyaca ünlüdür. Dünyanın 7 harikasından olan ve günümüze kadar kalabilen tek eserler olan bu piramitlerde halen kazılar devam ediyor. gezerken, kazı çalışmalarını da göreceksiniz. Darb al- Ahmar’a doğru geçtiğinizde sizi bambaşka bir kültür karşılar. İslam kültürünün mekanı olan bu yerde, Mısır hükümdarları yaşamıştır, saraylar, camiler ile karşınıza UNESCO Dünya Mirası listesinde olan masalsı bir alan çıkacaktır. Bu bölgede bulunan binalarda, islam sanatının en güzel örneklerini görmeye hazırlıklı olun.

mısır müze

Mısır‘a gelip Kahire Müzesini gezmeden Mısır gezisi olmaz. Yaklaşık 136 bin parçalık olan Mısır antikaları ve eserleri ile Kahire Müzesi, dünyada özel bir müzedir.  Tahrir meydanında olan bu müze, 27 adet mumyası ile dikkatinizi çekecektir.

mısır4

Geleneksel  Mısır mutfağı ve dünya mutfağını burada rahatlıkla bulabilirsiniz. Mısır yemekleri hakkında bir şeyler anlatmak gerekirse, hepsinden denemekte fayda vardır. Lezzet olarak bizim güney doğu mutfağımıza benzemektedir. Siz gene de sokaklarda satılan yiyeceklerden uzak durun ve baharatlara hazırlıklı olun.

mumya5
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.