Menu

Mimarisi en güzel 10 yapı

Ayasofya Müzesi

Dünyada en fazla başvurulan ve satışa sahip gezi rehberlerinden biri tarafından, dünyanın mimari açıdan en güzel 10 yapısını seçerek okuyucularına tanıttı. Bu yapıların içinde, Türkiye’den Ayasofya Müzesi de bulunmaktadır. İşte, mimarisi en güzel 10 yapı;

Guggenheim Müzesi

Guggenheim Müzesi – İspanya: Bir sanat müzesi olarak yapılan bu yapı, İspanya’nın Bilbao şehrinde bulunmaktadır. Kurdela şeklinde yüzlerce metre titanyum kaplamalarıyla özgün bir yapı olarak oldukça güzel…

Potala Sarayı – Tibet

Potala Sarayı – Tibet: Günümüzden yaklaşık 1300 yıl kadar önce 7 bin işçinin yaptığı, 13 katlı ve binlerce odası olan bu kışlık saray Liasa’dadır. UNESCO dinya mirası listesindeki önemli yapılardan biridir.

İskenderiye Kütüphanesi – Mısır

İskenderiye Kütüphanesi – Mısır: 8 milyon adet kitabın bulunduğu İskenderiye Kütüphanesi, 2300 yıl önceki eski İskenderiye kütüphanesinin izlerini taşımaktadır.

Sagrada Familia – İspanya

Sagrada Familia – İspanya: Sıra dışı mimar Antonio Gaudi tarafından Barcelona’da yapılan çok görkemli gotik bir katedraldir. Hala tamamlanamamış olan bu yapı, Gaudi’nin ölümünün 100. yılı olan 2026 yılında en yüksek kilise olarak tamamlanmış olacak.

Tac Mahal – Hindistan

Tac Mahal – Hindistan: Şah Cihan’ın karısı Mümtaz Mahal için yaptırdığı dünyanın en ünlü ve en romantik yapılarından biridir.

Isfahan - Imam Camii

İmam Cami – İran: 17. yüzyılda inşa edilen cami, İran’ın İsfahan şehrinde bulunmaktadır. Çinileri ve 54 metre yüksekliğindeki kubbesiyle etkileyici bir yapıdır.

Crac des Chevaliers – Suriye

Crac des Chevaliers – Suriye: Haçlı seferleri esnasında Humus kenti yakınlarında inşa edilen kale, beyaz rengi ile etkileyici bir yapıdır. UNESCO’nun dünya mirası listesinde olan önemli yapılardandır.

Oscar Niemeyer Müzesi – Brezilya

Oscar Niemeyer Müzesi – Brezilya: Curitiba şehrinde inşa edilen müze, Breziya’nın başkenti Brasilia’nın kuruluşundaki mimarı olarak adlandırılan Oscar Niemeyer’in eseridir.

Kış Sarayı – Rusya

Kış Sarayı – Rusya: İçinde önemli koleksiyonlara ev sahipliği yapan Hermitage Müzesini de bulunduran bu saray, kışlık saray olarak Katerina tarafından St. Petersburg’da yaptırılmıştır.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi ( Cami ) – Türkiye: M.S. 6. yüzyılda toplam 5 yıllık kısa bir sürede inşa edilen Ayasofya, dönemin en büyük kilisesi olarak bilinmektedir. 56 metre yüksekliğinde ve 31 metre genişliğinde muhteşem bir kubbesi olan yapı, İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı döneminde cami olarak, 1932 yılından bu yana da müze olarak hizmet vermektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.