Menu

Mikrop nedir ? zararları nelerdir?

mikrop

Binlerce yıllık varlığı boyunca, insan hastalıkların nedenini bilmeksizin yaşamıştır. İlkel insanların bu konuda kendilerine has “izahları” ve “inançları” vardı. Bunlardan en yaygını, hastalıkların insanın vücudundaki kötü ruhlar yüzünden olduğuydu.

1865 yılına varıncaya kadar, insanlar hastalıkların mikroplardan olduğunu bilmeksizin yaşayageldiler.Ancak 1865 yılında, Fransız bilim adamı Louis Pasteur,bugün bildiğimiz mikroplara ilişkin temel kuramını ortaya koydu.

Bugün, insanlığın en büyük, en amansız düşmanının mikroplar olduğunu biliyoruz.Bu küçük,tek hücreli organizmalar öylesine küçüktür ki, mikroskopla bakılmaksızın görülemez. Daha ötesi, mikroskopla bile görülmeyecek kadar küçük olanları vardır.

Mikrop veya mikroorganizma diye tanımlanan bu küçük düşmanlar, bitkisel ya da hayvansal yapılı olabilir. Hayvansal yapıdakiler “protozoa”,bitki formunda olanlar da “bakteri” diye guruplandırılır. Üçüncü bir gurup mikrop vardır ki, bunlara genelleme halinde “elenemeyen virüs” adı verilir. Böylece isimlendirilmelerinin nedeni, en mükemmel, en küçük cisimcikleri bile tutacak nitelikte filtrelerden geçebilecek kadar küçük yapılı olmalarıdır.

Mikroplu her hastalık, özel bir mikrobun sonucudur.Belirli bir hastalığın mikrobu başka hastalığa sebep ve kaynak olamaz.Sözgelimi kızıl hastalığının mikrobu sıtma yapmaz. Müthiş hastalıklara sebep olan mikropların yakını sayılabilecek nice mikrop da insanlar için son derece yararlıdır.

Mikrobik hastalıkların çoğunda, vücut direnme ve karşı koyma gücüyle bu mikropları yok edebilir. Bu durumda hasta kurtulacaktır.Bazı mikrobik hastalıklarda ise,bu mikropların saldırısına bir kez uğrayan vücut bağışıklık kazanır. Kurtulduktan sonra ikinci kez aynı hastalığa tutulmaz.

Bunun dışında, bir de bazı hayvanlarda tabiattan bağışıklıklardır. İnekler ve daha nice hayvan verem mikrobuna karşı korunmasızken, eşekler bu hastalığa karşı bağışıktır.

Mikroplara karşı en etkili savunma yolu “aşı” dır.

Son 50 Yorum
 1. Anonim Cevapla
 2. Anonim Cevapla
 3. şafak çeçim Cevapla
  • şafak çeçim Cevapla
  • emel Cevapla
 4. nilay Cevapla
 5. özlem Cevapla
 6. FemßeRi senBen [PrxGroouP] Cevapla
 7. esra Cevapla
 8. nilay Cevapla
 9. HATİCE MERVE Cevapla
 10. Hatice Merve Yiğit Cevapla
 11. burcu Cevapla
  • Anonim Cevapla
 12. Okan Kurçeren Cevapla
 13. Okan Kurçeren Cevapla
 14. berkay Cevapla
 15. YapışTır Cahit Cevapla
 16. berfin Cevapla
 17. begüm Cevapla
 18. aysun Cevapla
 19. aysun Cevapla
 20. ezgi Cevapla
 21. sinem Cevapla
 22. ebru Cevapla
 23. ebru Cevapla
 24. ebru Cevapla
 25. esra Cevapla
 26. esra Cevapla
 27. şevval Cevapla
 28. anti kimya Cevapla
 29. cümlenin ogeleri Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.