Menu

Migren atağına bitkisel çözümler

migren baş

Migren çağımızda hemen hemen her 10 kişiden 2’sinde rastlanan bir rahatsızlıktır. Migren atağının nedenleri bilinmemekle birlikte migreni tetikleyen bazı durumlar hakkında bilgi sahibiyiz. Stres, çok fazla ya da az uyku, ışık, sıcak hava, çikolata, peynir, şarap ve kafein başlıca tetikleyiciler olarak biliniyor. Migren atağı geçirmeye başlanıldığında uzmanlar belirli öneriler yapıyor. İşte liste ;

migren1

Migren atağı geçirmeye başladıysanız hemen karanlık ve sessiz bir odada dinlenin. Ilık bir duş almanın faydası vardır. Ayrıca, ayakları sıcak su dolu bir kovada yaklaşık 30 dakika kadar tutmak migren ağrılarını yavaşlatır. Bunun nedeni, kafatasına toplanan kanın ayaklara doğru hücum etmesi ve ağrının yavaşlamasını sağlayacaktır.

migren2

Ahmet Maranki’nin migren atağı için yaptığı öneriler, kahvesi bol, soğuk ve sade kahve için. Yaklaşık 5-10 gr. kadar kediotu kökü bir bardak kaynar suda 10-15 dakika kadar bekletilir ve günde 3 bardak yemeklerden önce içilir.

migren3

Defne tohumu, toz haline getirilir ve günde 5 gr. bal ile macun yapılarak yenilir. Bir bardak kaynar suya 3 gr. kadar kekik koyulur ve 10 dakika bekletilerek içilir. Bir bardak suya 10 gr. kadar oğulotu konulur 10 dakika bekletilerek günde 3 bardak içilir. Bir bardak suya 4 gr. anason koyularak 10 dakika bekletilerek günde 3 bardak içilir.

migren4

İki bardak kaynar suya birer tatlı kaşığı defne, oğulotu ve fesleğen konulur, 15 dakika kadar kaynatılır. Bu karışım ılık olarak günde 2-3 bardak içilir. Arzu edilirse bal ile tatlandırılabilir. Düzenli olarak bir ay kullanıldığında faydası görülür. Ayrıca migrenin kendini hissettirdiği vücut noktalarına papatya yağı ile masaj yapmak ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.