Mide küçültme nedir
Menu

Mide küçültme nedir

mide küçültme

Tıpta ismi gastrit plikasyon olan midenin kesilmeden daraltılmasına mide küçültme denilir. Bu uygulamanın pek çok ismi vardır. Mide küçültmenin,mide katlama, gastrit sleeve plication diğer isimleridir.

mide katlanması

Mide küçülmesinde uygulamada midede kesi yapılmaz. Mide kendi üstüne katlanır ve dikiş atılır. Bu işlem hastaya laparoskopi ile yapılır. Ameliyat sonrası hastanede kalma süresi kısadır ve hasta normal hayatına hemen döner. Yaklaşık 1-2 hafta sulu gıda alan hasta daha sonra normal yemek yemeğe başlayabilir.

Mide katlama ameliyatlarında ana amaç midenin hacminin küçülmesidir. Yabancı bir madde kullanılmadığından hasta, enfeksiyon riski taşımaz bu nedenle hastanın hayati riski olmaz. Mide küçültme operasyonundan geriye dönüş yapılabilir. Midede kesik olmadığından veya bağırsaklarda uygulama yapılmadığından istenildiğinde hastanın midesi eski haline gelebilir.

Mide küçültme, operasyonun kısa sürmesi ve hastanede kalış süresinin kısa olması nedeni ile maliyeti düşük bir uygulamadır. Operasyon, midenin ön ve arka duvarının kendi üstüne katlanarak dikilmesi ile yapılır. Karın üstünde açılan 1 cm.lik kesiler içinden laparoskopik uygulamadır. Bugün en fazla yapılan mide küçültme uygulamsıdır.

Mide küçültmede kesi olmadığından operasyonun riski de en düşük olandır. Üstelik mideden kaçak da olmamaktadır. Bu operasyonda hayati risk olmasa da deneyimi olmayan insanlar tarafından yapıldığında belirli riskler taşımaktadır. Operasyon sırasında fark edilmeden mide duvarı yaralanmaları olabilir. Bu nedenle ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Mide küçültme operasyonlarında oluşan bir diğer risk, hastaların obezite kaynaklı kalp ve akciğer sorunları yaşamalarıdır. Bu nedenle mide küçültme yaptırmayı düşünen hastalar ciddi testlerden geçmeli ve operasyon sonrası sıkı takip edilmelidirler.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.