Mide kanaması nedir ? Belirtileri nelerdir
Menu

Mide kanaması nedir ? Belirtileri nelerdir

mide kanaması

Mide kanaması midede çeşitli etkenler ile oluşan kanamalara verilen isimdir. Sıklıkla mide ülseri ile oluşsa da, stres ve çeşitli hastalıklar ile de oluşabilir. Mide kanamaları tehlikelidir ve kan kaybı yaratır. Bu nedenle, mide kanamasını tanımak çok önemlidir.

mide kanaması belirtiler

Mide kanaması sadece mideyi kapsayan bir kanama değildir. Ağız, yemek borusu, mide ve bağırsaklar, rektum ve anüse kadar tüm bölgede meydana gelebilir. Mide kanamaları üst gastrointestinal sistem ve alt gastrointestinal sistem kanamaları olarak ikiye ayrılır.

Mide kanaması belirtileri

Mide kanamasında kanamanın olduğu bölge ve şiddete bağlı olarak belirtiler değişkenlik gösterir. Hafif geçirilen kanamalarda kanama kendini belli etmez fakat kansızlık yaşanır. Kan dışkı ile birlikte atılır ve dışkının renginde fazla değişim olmadığından hasta tarafından anlaşılmaz. Şiddetli olan mide kanamasında, dışkı koyu renk veya katran gibi olabilir. Halsizlik, solgunluk, baş dönmesi, göz kararması, nefes darlığı oluşabilir. Kırmızı ve kahverengi kusma oluşabilir.

Mide kanaması nedenleri nedir

Mide kanamalarının başlıca nedeni, mide ve yemek borusunda oluşan ülserlerdir. Siroz ve karaciğer hastalıkları da kanamaya neden olabilir.

Yemek borusu ve midede oluşan iyi ve kötü huylu tümörler kanamaya neden olabilir.

Aspirin, artrit ilaçları, kan sulandırıcılar, kan incelticiler aşırı kullanıldığında mide kanaması yapar.

Kalın bağırsakta oluşan baskılar, bağırsak fıtıkları kanama yapar.

Bağırsaklarda damarların büyümesi, kolon polipleri, kolon zarı iltihabı kanama yaratabilir.

Aşırı alkol tüketen insanlar, kanama sorunu olanlar, uzun süre aspirin ve kan sulandırıcı kullananlar, sigara kullananlar, ülseri olanlar mide kanaması riski taşırlar.

Mide kanaması tedavisi

Mide kanamasının altta yatan nedeni bulunmalıdır. İlaç kullanımı nedeni ile oluşan kanamalarda, ilaçlar hemen kesilmelidir. Enfeksiyon kaynaklı kanamalarda hemen antibiyotik kullanımı başlar. Alkol ve sigaradan uzak durmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek mide kanaması tedavisinde çok önemlidir. Kontrol altına alınamayan kanamalarda hasta cerrahi operasyona alınabilir. Hastada kanamaya neden olan durum kaldırılmadıkça kanama kendini tekrar edecektir. Bu nedenle hastalığın altında yatan neden kesinlikle tedavi edilmelidir. Hastalara tedavi sonrası mide ilaçları yemekler ile birlikte kullanılmak için verilir. Bundan sonrası, hastanın sağlıklı yaşama uyması ile alakalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.