Menu

Mide bulantısı nedenleri

Mide bulantısı, yaşam kalitemizi düşüren bir rahatsızlıktır. Yaklaşık 1 hafta içinde düzelmezse mutlaka bir hekime gözükülmelidir. Alt yapısında bir rahatsızlık olabileceğinden, kontrolden geçmekte fayda vardır.  Mide bulantısının beraberinde kusma, halsizlik varsa tehlikeli olabilir.

Nedenleri ve yapılması gerekenler

Mide bulantısını anlamak için yediklerimize dikkat etmekte fayda vardır. Bir süre içinde kızartmalardan, yağlı, baharatlı yiyecekler ile kolalı, asitli içeceklerden uzak durarak bakmak gereklidir. Hafif sebze yemekleri ile beslenildiğinde bulantınız duruyorsa, yediğiniz yemeklerden kaynaklı mide problemleriniz olabilir. Bu durumda, yediğimiz yemeklere karşı bir diyet uygulamak gereklidir. Soda içmeye ara verilmeli, içecekler yemeklerden 30 dakika önce veya sonra tüketilmelidir. Yemeklerden sonra içilebilecek olan kekik, nane, papatya, rezene, ıhlamur mideyi çok rahatlatacaktır. 1 bardak kaynamış suya ilave edilecek olan, 2-5 gr. civarında nane yaklaşık 10 dakika demlenir ve içine eklenen limon kabuğu ile bekletilerek içilir. Çok sıcak ve çok soğuk içmemek gereklidir. Yemeklerden sonra içilebilecek olan bir bardak ılık su da midede ve bağırsaklarda olan gazı azaltacak ve rahatlatacaktır. Mide bulantısı, mide ve yemek yeme dışında hamilelikte de görülmektedir. Hamileyseniz ve mide bulantılarınız varsa, doktorlar pek ilaç vermemektedir. Bunun için bitki çayları ve refleksoloji ile rahatlayabilirsiniz. Refleksoloji, ayak tabanlarına yapılan bir masaj sistemidir. Tüm vücudumuzda bulunan sinirlerin, organların ayak tabanlarımızdan geçtiğini biliyoruz. Bu nedenle, ayak tabanında mide sinirlerine uygulanan masaj ile bulantı durmaktadır.

Kulağımızda bulunan denge organımızda olan rahatsızlıklar nedeniyle, midemizde bulantı ve ilerleyen dönemde baş dönmeleri görülebilir.  Bu tip durumlarda, bir hekime gözükmekte fayda vardır. Çünkü, yataktan kalkamayacak kadar ilerleyebilen bir rahatsızlık olan vertigo başlangıcınız olabilir. Mide bulantısı altında kanser, dolaşım ve kalp hastalıkları olabilir. Bu nedenle, en kısa zamanda hekime başvurarak alt yapısındaki soruna çözüm getirmek gereklidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.