Menu

Meyan kökünün faydaları

meyan kökü baş

Meyan kökü çok eski zamanlardan bu yana tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Bizim ülkemiz dc şerbeti de tüketilen meyan kökünün aslında bize çok faydası var. İşte, meyan kökünün faydaları ;

meyan kökü2

Karaciğerde oluşan iltihaplarda meyan kökü kullanılır. Karaciğeri iltihaptan temizler ve yenisinin oluşumunu engeller. Ağız içinde oluşan yaraların tedavisinde, su içine meyan kökü katılır ve gargara yapılır.

meyan kökü3

Mide ve bağırsaklara faydalıdır. Ülser, gastrit ve bağırsak iltihaplarında tedavi edicidir. Antibakteriyeldir bu nedenle bakterilere karşı etkilidir. Göğüsü yumuşatır, öksürüğü keser ve grip tedavisinde etkilidir. Ayrıca, nezlede, astımda yararlıdır.

meyan kökü4

Hepatit A ve C hastalıklarına neden olan virüslere karşı etkilidir. Karın ağrısına iyi gelir. Ayrıca siroz tedavisinde kullanılır.  Bağırsaklara dosttur. Bağırsakları temizler, kabızlığı giderir, idrar söktürücü özelliği vardır.

meyan kökü5

Kanseri engellemekte çok faydalıdır. Kanser tedavisinde , destekleyici güçtür. Ayrıca, meyan kökünden elde edilen bal ile yaralar hızlı iyileşmektedir. Egzama tedavisinde bu bal kullanılmaktadır.

Not: Meyan kökü balı
”Çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan meyan kökü balının, kronik hastalığı olup düzenli ilaç kullanan kişilerde nasıl bir etki yaratabileceği maalesef bilinememektedir. Özellikle hipertansiyonu olan bir hasta, midesindeki ülsere ya da boğazındaki gıcığa iyi geliyor diye fazla miktarda meyan kökü balı tüketirse, kullandığı tansiyon ilacının dozu artırılsa dahi tansiyonunun düşmeme olasılığı çok yüksek bir ihtimal. Çünkü meyan kökü balı içerdiği bileşiklere bağlı olarak tansiyonun yükselmesine ve buna bağlı olarak da kalp krizine neden olabilmektedir” ( Kaynak:  ntvmsnbc.com/id/25143010/ )

meyan

Kilo vermek için kullanılır. Meyan kökü içinde bulunan aldosteron hormonu sayesinde vücudun yağ kitlesini azaltır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.