Metabolizma neden yavaşlar, nasıl hızlandırılır?
Menu

Metabolizma neden yavaşlar, nasıl hızlandırılır?

metabolizma

İnsanların bazıları pek çok şey yerler ve hiç kilo alma sorunu yaşamazlar. Sorulduğunda “metabolizmam hızlı da ondan” derler. Bazıları da “su içsem yarıyor, metabolizmam yavaş herhalde” derler. O hslde bu metabolizma denen şey nedir? ve kilo alıp vermekle alakası var mıdır? Bu soruların cevabı yazımızda.

Bir kişinin vücut ısısının korunması, organların görevlerini yerine getirmesi gibi yaşamsal fonksiyonlarının sürekliliği için gerekli olan enerjiye bazal metabolizma enerjisi adı verilmektedir. Buna kısaca bazal metabolizma denmektedir. Bazal metabolizma için gereken enerji miktarı kişinin vücut ağırlığına, cinsiyetine ve yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Metabolizma hızı;bazal metabolizma hızı + fiziksel aktivite’dir.” Bunun anlamı, vücudun almış olduğu gıdaları enerjiye dönüştürme ve bu enerjinin harcanma miktarını göstermektedir. Metabolizma hızı kilonun korunmasının sigortasıdır. Metabolizma yeteri kadar hızlı çalışırsa alınan besinler enerjiye dönüştürülmekte, bu enerji de eksiksiz şekilde harcanmaktadır. Yavaş çalışan metabolizmada ise alınan besinlerin enerjiye dönüştürülme oranı düşmekte ve vücutta depolanmaya başlamaktadır. Neticede de kilo alma sorunu yaşanmaktadır.

metabolizma hızı

Metabolizma neden yavaşlar?

Metabolizmanın yavaşlaması yaş, cinsiyet, monopoz, andropoz, hipotiroid, bilinçsizce yapılan diyetler ve fiziksel aktiviteler gibi nedenlerden ötürü yavaşlamaktadır. Kişi yaşlandıkça metabolizma hızı yavaşlamakta, 30 yaşından sonra her on yılda bir %2-4 oranında daha az miktarda enerji yakar. Kadınların kaslarının daha az olması, daha az enerji harcamalarına neden olur ve metabozlima yavaştır. Menopoz ve andropoz döneminde yaşanan hormonal değişimler metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Tiroid hormonu yetersizliği de metabolizmanın yavaş çalışmasına sebeptir. Kilo vermek için yapılan diyetlerde hızlı kilo verildikten sonra yeniden alınan kilolar nedeniyle metabolizma yavaşlar. Az oranda fiziksel aktiviteler kasların az çalışmasına dolayısıyla da az enerji harcanmasına neden olur.

Metabolizmanın hızlandırılması için öneriler:

1- Güne kahvaltı ederek başlayın

2- Günlük yemek öğünlerini atlamayın

3- Her gün en az 8-10 bardak su için

4- Düzenli olarak egzersizler yapın

5- Gündelik hayatınızdaki fiziksel aktiviteleri arttırın

6- Yediğiniz yemeklere baharat ekleyin

7- Yemekten sonra düzenli şekilde küçük yürüyüşler yapın.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.