Metabolizma hızını arttır ve hızlı kilo ver
Menu

Metabolizma hızını arttır ve hızlı kilo ver

meta baş

Metabolizmanız yavaş çalışıyor ve sürekli yağlanıyorsanız ciddi bir sorununuz vardır. Metabolizması yavaş çalışan insanlar hantal, kilolu ve yağ oluşumu olan insanlardır. Bu nedenle metabolizmayı hızlandırmak çok önemlidir. İşte, metabolizmanın hızlı çalışması için püf noktaları ;

meta1

Günlük protein alımına dikkat edin. Protein sayesinde vücudumuz kasları inşa eder. Kaslarınız olmadan kilo vermeniz imkansızdır çünkü, kas üretildikçe kalori yakılır. Günde 30 gr. protein, kas oluşumu için yeterlidir fazlası yağ olarak depolanır. Stres seviyesini düşürün. Ne kadar çok stres yaşarsanız o oranda kortizol yani stres hormonu üretirsiniz.  Fazla olan kortizol hormonu metabolizmanın yavaşlayarak yağ depolamasına neden olur. Üstelik bu yağlar bel çevresine yığılan türdür.

meta3

Egzersiz yapın. Yaklaşık 45 dakika kadar güçlü yapılan bir egzersiz, metabolizma hızını yaklaşık %40 kadar hızlandırır.  Yüksek yoğunlukla çalıştığınız uzun süreler sonunda vücut normal hale gelmek için çok daha fazla enerji harcar. Bu nedenle 45 dakikalık yoğun çalışma sonrası 30 dakika dinlenmeler vererek yapılan çalışmalar metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenizi sağlar.

meta4

Lifli gıdalar ile beslenmeye dikkat edin. Lifli gıdalar, kan şekerini dengeler, metabolizmayı harekete geçirir. Günde 25-30 gram kadar lifli besin almak kilo vermenize yardımcıdır çünkü metabolizmayı harekete geçirir. Yapılan araştırmalarda lifli besinler içinde en yararlılar ; ceviz, fındık, ay çiçeği, siyah çikolata, böğürtlen, enginar, kuru kayısı, lahana’dır.

meta2

Uykusuz kaldığınızda, metabolizmanız yağ üretir ve kilo alımına destek verir. Üstelik insülin seviyeniz hızla düşer. Uzmanlar günde 7-8 saat kadar uyumanın kilo vermeye desteği olduğu ve metabolizmayı hızlandırdığını söylüyorlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.