Metabolik cerrahi nedir
Menu

Metabolik cerrahi nedir

metabolik cerrahi

Metabolik sendrom, ölüme neden olan önemli bir hastalıktır. Bu hastalık genelde şişmenlık ile başlar. Obezite ile birlikte kan şekeri, gizli şeker, tansiyon yükselir. Böylece kalp krizi başta olmak üzere pek çok organ hasar görür. Hastalara müdahale edilmezse yaşamlarını kaybederler. Bu nedenle metabolik sendrom çağın en tehlikeli hastalıkları arasındadır.

metabolik cerrahi nedir

Metabolik cerrahi uygulaması, metabolik sendromun cerrahi operasyon ile tedavi edilmesidir. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, fazla kilo ve şeker hastalığı metabolik sendromu oluşturan başlıca hastalıklardır. Bu hastalıklar organlara hasar verdikleri gibi damar tıkanması yaratırlar. Önü alınmazsa metabolik sendrom nedeni ile hayatlarını kaybederler.

Metabolik sendromun başlıca nedeni şeker hastalığı olarak bilinir. Şeker hastalığı tedavi ile kontrol altına alınmalıdır. Bu kişiler diyetlerine ve ilaçlarına dikkat etmelidir. Şeker hastalığının ilerlediği durumlarda felç, görme bozuklukları ve böbreklerde hasar oluşur. Bunlar, metabolik sendromu tetiklerler.

Metabolik cerrahide ne yapılır?

Metabolik cerrahide, ince bağırsak, mide ve onikiparmak bağırsağında cerrahi uygulama yapılır. Mide üst kısmından kapatılarak dışarı alınır ve yönü aşağı tarafa çevrilir. İnce bağırsakların başlangıcı ile sonu yer değiştirilir. Bu yöntem tip 2 diyabet hastalarında uygulanır. Tip 1 diyabet hastalarında insülin gerektiğinden bu uygulama sonuç vermez. Yüksek tansiyon, obezite, kolesterol yüksekliği bu cerrahi işlem ile kontrol altına alınır. Özetle metabolik sendroma neden olacak olan bulgular cerrahi işlem ile yok edilir.

Bugün tıbbın ilerlemesi nedeni ile metabolik cerrahi operasyonlarında risk diğer ameliyatlarda olduğu gibi %10 civarındadır.  Enfeksiyon, kanama, anestezi kaynaklı sorunlar yaşanabilir. Bazı hastalarda safra kesesinde taş oluşma riski vardır.Ameliyat sırasında oluşan yan etkiler hemen çözülür. Örneğin safra kesesinde bir sıkıntı varsa hemen kese alınır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.