Menu

Mescid-i aksa hiç yayınlanmamış fotoğrafları

YAYINLANMAMIŞ FOTOĞRAFLAR

Sabah.com.tr Hazreti Peygamber’in miraca yükseldiği, Müslümanların ilk kıblesi olan ve Mekke ile Medine’den sonra İslam aleminin en önemli üçüncü kutsal mekanı olan Mescid-i Aksa’nın bugüne kadar hiç ortaya çıkmamış tarihi fotoğraflarını buldu.

KUTSAL MEKANLAR

Kutsal Mekanlar Mescid-i Aksa ile Kubbetüs Sahra’nın bulunduğu Haremmüşerif çevresinde ne bir bina ne bir İsrail askeri ne de kuşatma izi var.

Bugünkü işgalin aksine 19. yüzyılın başlarından itibaren çekilen fotoğraflarda Mescid-i Aksa, Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesinde.

200 BİN MÜSLÜMAN SAF TUTUYOR

Kuran-ı Kerim’de İsra Suresi’nde etrafının mübarek olduğuna dikkat çekilen Kudüs şehri, o dönemlerde bir Osmanlı şehri.

Bugün İsrail işgalinde olan Mescidi Aksa’nın içi ve avlusunda yaklaşık 200 bin müslüman aynı anda saf tutup namaz kılabiliyor ancak İsrail askerleri ablukaya aldıkları kutsal mekana sadece birkaç bin müslümanın girişine izin veriyor.

EN AZ GAZZE KADAR ÖNEMLİ

Son kanlı gemi saldırısının ardından tüm dikkatler Gazze’ye çevrilse de Filistinli liderler ısrarla Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın da en az Gazze kadar tehlikede olduğunun altını çiziyor.

İSLAMİ HAREKET LİDERİ ŞEYH RAED SALAH:

“Gazze işgal altında orada büyük bir insanlık dramı var ancak şu unutulmamalı ki Kudüs de işgal altında, Yahudiler Mescidi Aksa’yı yıkıp yerine kendi mabetlerini inşa etmek istiyorlar bu amaçla yıllardır Mescidi Aksa’nın altında kazı çalışması yapıyor ve kazdıkları tünellerin içlerine dinamit dolduruyorlar, 2020 yılına kadar bu dinamitleri ateşe verip, kutsal mekanı yıkmayı planlıyorlar.”

HAMAS MİLLETVEKİLİ MERVAN EBU RAS:

“Gazze’nin yanı sıra tüm Filistin toprakları ve de özellikle Kudüs’teki Mescidi Aksa’nın işgal altında olduğunu da unutmayalım, tüm Müslümanların Mescidi Aksa’ya sahip çıkması gerekmektedir.”

Son 50 Yorum
  1. Adnan Kulaksızoğlu
  2. Adnan Kulaksızoğlu
  3. Hüseyin Macar
  4. Münir Ceylan
  5. vesile

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.