Menu

Mercimeğin faydaları saymakla bitmiyor

mercimek baş

İçinde bol lif ve yararlı protein olan mercimek, B vitamini, demir, kalsiyum, manganez, sodyum, çinko ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Özellikle B vitamini beslenmede çok gerekli olan bir vitamindir. Beyin ve sinir sağlığından, mide ve sindirime kadar gerekli olan B vitamini açısından zengin yiyecek mercimek daima sofralarımızda olmalıdır.

mercimek 1

Mercimeğin glisemik endeksi düşüktür. Yani vücuda girdiğinde kan şekerini yükseltmez. Bu nedenle şeker hastalarına önerilir. Glisemik endeksi düşük gıdalar kilo vermeye yardımcıdır. Çünkü, kanda şekerin artmaması acıkmayı engeller. Bu nedenle kilo vermek isteyenlere mercimek önerilir.

Mercimek, kanda kolesterolü düşürerek damar sertliğine ve kan dolaşımına yardımcı olur. Kalp krizi riskini düşürür. Bağırsakları çalıştırır ve vücudun ürettiği toksinleri atmaya yardımcı olur. Kabızlığın önüne geçer.

mercimek2

Gözlere ve göz tansiyonuna iyi gelir. Kansılık hastalığı geçirenlere özellikle önerilir. Bağışıklık sitemini kuvvetlendirir. Enerji verir ve yorgunluğun geçmesine yardımcı olur. Etten sonra en iyi protein kaynağı kabul edilen mercimek, ete nazaran yararlı protein barındırmaktadır.

Mercimek, anne sütünü arttırdığından emziren annelere önerilir. Regl döneminde olan ağrıların geçmesine yardımcı olur.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Özellikle yeşil mercimek, kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller. Bu nedenle kansere karşı koruyucudur. Hemoroite karşı iyi gelir. Hemoroiti olanların mercimek sayesinde şikayetleri azalır.

Kırmızı mercimeğin haşlandıktan sonraki suyu içilirse öksürük ve solunum yollarına iyi gelir. Ayrıca kas ağrılarını dindirir. Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda tedavi sonrası vücudun toparlanması için önerilir.

mercimek4

Hafta da iki kez mercimek tüketenlerin %24 oranında meme kanseri riski düşmektedir. Özellikle meme kanserinde bol mercimek tüketilmesi tavsiye edilir. İyi bir folik asit deposu olduğundan hamilelere, menapoza ve kalp, kanser hastalıklarına iyi gelir. Mercimeği haşlayarak salatalarda bile kullanabilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.