Menopoza girildiği nasıl anlaşılır
Menu

Menopoza girildiği nasıl anlaşılır

menopoz belirtileri

Kadınlarda doğuştan itibaren yumurtalıklarda yumurta sayısı bellidir. Bu sayıya yumurta rezervi denilir. Her ay yumurta olgunlaşır ve döllenmediğinde kanama ile atılır. Zaman içinde yumurta rezervi biter ve aylık periyodik kanamalar durur. Adet görmenin kesilmesine menopoz denilir. Yaklaşık 1 yıl kadar adet kanaması olmuyorsa kadına menopoz teşhisi koyulur.

menopoz

Menopoz döneminin belirtileri nelerdir?

Adet kanamasında olan düzensizlikler, az adet görme veya çok uzun adet görme, adetten komple kesilme, sıcak basmaları ve baştan başlayarak terleme, baştan başlayan sıcak basmaları, sinirlilik hali, kilo alma menopoz dönemine girildiğinin başlıca belirtileridir. Yüzden başlayan ve sırta doğru devam eden terlemeler ve sıcak basması menopozda görülen başlıca belirtilerdir. Genital organlarda hormonların azalması nedeni ile oluşan kaşıntılar, vajinal kuruluk ve cinsellik esnasında oluşan ağrılar menopoz döneminde sıklıkla görülür. Menopoz tam olarak 1 yıl süresince adet görememe olduğundan tam adetten kesilmedikçe menopoza olduğu kabul edilmez. Yukarıda olan belirtilerin çoğu, menopoz dönemine girilmesinin habercisi olarak kabul edilir. Türkiye’de menopoza girme yaşı 45-49 arası iken, dünyada bu yaş 51’dir.

Adet düzensizliği menopoz habercisi midir?

Adet düzensizliği başlıca menopoz belirtisi olarak kabul edilir. Fakat, yaşı menopoza girmeye yakın kadınlarda menopoz habercisi olabilirken bazı kadınlarda belirli hastalıklar kaynaklı oluşabilir. Erken yaşlarda adet düzensiliği olan kadınların kesinlikle bir doktor muayenesinden geçmesi gerekir. Polikistik over hastalığı, hormon rahatsızlıkları ve stres gibi pek çok faktör adet düzensizliği oluşturabilir. Hastanın menopoza girip girmediği sadece doktor tarafından teşhis edilebilir. Bu nedenle, adetlerde kesilme, adet düzensizliği, kanamada oluşan farklar durumunda mutlaka doktora gidilmelidir. Guatr, kist, miyom, polip gibi hastalıklarda bu tarz belirtilere neden olabilir.

Menopoz döneminde ne yapılmalıdır?

Öncelikle menopoza girildiği kesin olarak test edilmelidir. Bu nedenle, hasta hemen bir doktora gitmelidir. Yapılan muayene ve testler sonrasında, adet kesilmesinin nedeni menopoz olursa, kan testi ve smear testi yapılmalıdır. Kemik erimesinin başlayıp başlamadığını anlamak için mutlaka kemik yoğunluğu ölçülmelidir. Bu tahlillerden sonra kadına verilen tedavi ile menopoz kontrol altına alınır.

Menopoz döneminde adet görülür mü?

Menopoz öncesinde belirtiler vardır fakat adet görülür. Bu adetler düzensiz bir şekilde olabilir. Bazı aylar uzun süren ve kanamanın çok olması veya az olması durumu olabilir. Fakat, 1 yıl kadar adetin hiç görülmemesi menopoz teşhisini kuvvetlendirir. Menopoza tam olarak girdikten sonra yaşanan kanamalarda kadın kesinlikle bir doktora başvurmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.