Meme kanseri tedavisi hakkında bilgi
Menu

Meme kanseri tedavisi hakkında bilgi

meme kanseri

Meme kanseri tedavisi hakkında bilgi

Dünyada kadınlar arasında akciğer kanserinden sonra en fazla görülen kanser meme kanseridir. Meme hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile kitleler ve tümörler oluşur. Erken teşhis ve tedavisi yapıldığında kurtulma şansı %99 oranındadır.

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme kanseri çoğu kadında ilk başladığında bir belirti vermeyebilir. Genelde mamografi çekiminde ortaya çıkabilir. Ama genel olarak belirtiler, memede şişlik olması, kol altı lenf bezlerinde şişlikler, memede büyüme, küçülme veya büzüşme olmasıdır. Meme cildinde kızarıklık, morluk, genişlemiş damarların gözükmesi, ciltte portakal kabuğu görüntüsü, meme başında akıntıda görülebilir.

Meme kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Meme kanserinde genelde dört farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar, hormon tedavisi, cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapidir. Yapılan araştırmalarda hastalığın çok erken dönemlerinde kanda kanser hücresi bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle erken tanı koymak kolaylaşmıştır. Tedavi genelde hastalığın ilerlemesine, hastanın yaşına ve durumuna göre ayarlanır. Cerrahi müdahale olmuş erken evrede ki meme kanserli hastalarda, radyoterapi, kemoterapi ve hormon tedavisi de uygulanır. Cerrahi operasyondan sonra, bu tedaviler ile amaç, kanserin tekrar başlamasını engellemek ve yaşam süresini uzatmaktır. Bu tedavinin süresi, tümörün ne kadar yayıldığı, kanserin türü ve hastanın yaşı, diğer kanser şüpheleri ile ilgili hekim tarafından belirlenir. Meme kanseri ilerleyen dönem ile tekrar ortaya çıkabilir. Eğer göğüs kanseri tekrarlayacaksa iki yıl içinde tekrar oluşum gösterir. Hormonal tedavi ise meme kanserinde çok önemlidir. Bu sayede, hormonların kanserli hücreler ile teması engellenir. Meme kanseri tedavisinde, hastanın normal hayatına dönmesi çok önemlidir. Cerrahi uygulamadan sonra, çeşitli fizik tedavi egzersizleri hastanın canlanmasını ve hayata dönmesini sağlar. Bu noktada psikolojik bir yardım alınması da önerilir. Meme kanseri tanısı için her kadın düzenli olarak kendi memesini kontrol etmeyi öğrenmelidir. Her sene 1 defa mamagrofi çekilmelidir. Erken tanı ile tedavi protokolünün hemen başlaması çok iyi sonuçlar verdiğinden dikkatli olmakta fayda vardır. 30 yaş sonrası anne olanlar, emzirme yapmayan kadınlar, menopoz döneminde olanlar, çocuğu olmayan kadınlar, uzun süre hormon tedavisi görenler, ailede 1. Derecede yakınında meme kanseri olanlar risk altındadır. Son yapılan araştırmalar, kalıtsal yatkınlığın bu hastalıkta önemini ortaya çıkarmıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.