Menu

Medeniyeti terk eden insanlar

vahşi yaşam

Bazen medeniyetin ağırlığı ezici olabilir. Teknolojinin karmaşası, metropollerin yoğunluğu doğaya kaçmayı ister hale getirir. Çoğu insan hafta sonları doğa ile baş başa olmak için uzaklaşır. Fakat bazı insanlar medeniyeti terk ederek doğa içinde yaşar. İşte, medeniyeti terk eden insanlar ;

christoper

Christopher McCandless ;

Amerika’da yaşayan ve iyi eğitimli bir adam olan Christopher, akedemik başarılara imza atmış bir kişidir. Bir gün yaşadığı hayattan sıkılarak, Alaska Odyssey’de medeniyetten uzak tek başına bir hayat yaşamaya karar verdi. Alaska’da vahşi yaşamda 113 gün tek başına yaşadıktan sonra Ağustos 1992 yılında açlıktan hayatını kaybetmiştir.

timothy

Timothy Treadwell ;

Tim Treadwell Alaska Katmai Milli parkında boz ayılar ile yaşayan bir çevreci, doğa bilimci, eko savaşçı ve belgesel yapımcısıdır. O ve kız arkadaşı hiçbir koruma olmadan ayıların arasında yaşadılar. Fakat, her ikisi ayılar tarafından yenilmiş halde bulundular. Fakat, o ve arkadaşı doğa ve vahşi yaşam için en önemli isimler oldular.

henry

Henry David Thoreau ;

Thoreau , Massachusetts Walden Gölü yakınlarında bir kulübede medeniyetten uzak bir şekilde 20 yıl gibi uzun bir süre yaşamıştır. Walden ismi ile bilinen  Hanry David, Amerikalı yazar, doğa bilimci, filozof olarak çok tanınan bir kişidir. Medeniyete geri dönmüş ve pek çok kitap yayınlamıştır. Walden’e göre, doğada yaşamak kendine güven, iç sese yolculuktur.

ted

Ted Kaczynski ;

Kaliforniya Berkley üniversitesi profesörü olan bu adam, umut verici akademik kariyerine rağmen, Montana’da bir kulübe içinde yaşamaya başladı. Üniversite ve havayolları dahil olmak üzere 16 adet bomba yerleştirerek 3 kişiyi öldürdü, 16 kişiyi yaraladı. Yaptığı tüm eylemleri Sanayi toplumunun geleceğinin olmamasına bağlamıştır. O şimdi, federal bir hapishanede yaşmaktadır.

noah

Noah John Rondeau ;

Rondeau, New York’ta Adirondack Dağlarının zirvesinde tanınmış bir keşiş oldu. 46 yaşında medeniyeti terk ederek, vahşi bir yaşamda yaşamayı seçti. 1967 yılında hayatını kaybetti.

paul

Paul Gauguin ;

Post Empresyonist tarzı ve felsefesi ile tanınan ünlü ressam, 1891 yılında yoksulluk ve tanınma eksikliği nedeni ile Avrupa medeniyetinden kaçmaya karar verdi. Tahiti ve Markiz adalarında uzun yıllar doğa içinde yaşadı. O dönemin eserleri hep burada yaşayan yerli halk ve doğa oldu.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.