Masonluk nedir
Menu

Masonluk nedir

mason baş

Mason, mesleği ya da işi taş kesip işleme, duvar örme olan kişiye verilen isimdir. tabi ki bu sözlük anlamıdır. Pek çok gazete ve dergi hatta televizyonlardan masonluk hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. İşte, masonluğun açılımı;

mason1

Masonluk, kendine özgü bir kuruluş ve örgütlenme şeklidir. Masonlar, tüm dünya insanlarının mutluluğu ve barışı için çalıştıklarını söylerler. 18. yüzyıl başlarında İngiltere’de doğmuş olan Masonluk zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.  hepimiz masonluğun tek bir merkezden yönetildiğini düşünürüz oysa her ülkede farklı ilkeler ve prensipler ile çalıştıklarından kendi içinde bölünmüşlerdir.

mason2

Her mason, loca ismi verilen küçük bir grubun üyesidir.  Bir locada 40-50 kişi bulunmaktadır. Bu sayı artmaya başladığında üyeler ayrılıp yeni locaları kurarlar. Aynı ilke ve prensipleri benimseyenler aralarında birleşip büyük loca adı verilen mason örgütünü oluştururlar. Mason örgütleri, çalışmalarını her birine derece ismi verilen aşamalar ile yürütür. Masonlukta üç derece bulunur. Bu derecelere, çırak, kalfa ve üstat denir.

mason3

Bu üç derece sonrası, yüksek dereceler diye adlanan çalışmalar locaya benzer farklı birimler tarafından yönetilir. Yüksek dereceler rit adı verilen çalışma sistemi ile yürür. Bazı mason ritleri, dünya çapında tek bir merkezi yönetim organına bağlıdır.

mason4

Masonlar, köklerini MÖ.10. yüzyılda yapılmış Hz. Süleyman tapınağı işçilerine dayandırırlar.  Hz. Süleyman tapınağını yapan Mimar Hiram Abif’in izinden giderler. Bugün, önemli mason ritüellerinde  bu adamın ismi geçer. Peki, masonlar ne gibi görev ve işler yapar derseniz gizlilik içerisinde yürütüldüğünden bilmiyoruz fakat siyaset içinde olduklarını biliyoruz.
2 Comments
  1. Nilufer Cevapla
  2. BERKANTRİ Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.