Masa tenisi sporu
Menu

Masa tenisi sporu

Masa tenisi, oldukça yaygın bir salon spor dalıdır. Ping-Pong ya da Pinpon olarak da bilinen bu oyun, 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de gelişmiştir.

1902 yılında kurulmuş olan ve 1905 yılında dağılan Ping-Pong birliği, 1920-21 yılında Masatenisi Birliği adı altında yeniden canlandırılmıştır. Daha sonra, 1926 yılında Uluslar arası Masatenisi Federasyonu ( FITT ) kurulmuş, günümüzde 110’dan fazla ülke de bu federasyona üyedir.

Masa tenisi kuralları

Masa tenisi sert ve düz, daha çok yeşil renkte uzunluğu274 cm., genişliği152 cm. olan dikdörtgen şeklinde, yerden76 cm. yüksekliği olan bir masada oynanmaktadır. Masanın tam ortasına gerilen ağ15 cm. yüksekliğinde, masadan biraz daha geniş olarak gerilmektedir. Masa tenisinde kullanılan top beyaz selüloit ya da plastikten üretilmekte, çapı38 mm., ağırlığı 2,5 gr. olan içi boş bir toptur. Topa vurmaya yarayan raketler, genellikle ahşaptan yapılmakta, üzerinde pütürlü ya da düz, kauçuk veya plastik kaplanmaktadır. Çok hızlı ve hareketli bir oyun olan masa tenisi müsabakalarında, oyuncuların rahat hareket edebilmeleri ve kontrollü olabilmeleri için, eni6 m. boyu12 m.ye varan bir alan ayrılmakta ve çok iyi aydınlatılmaktadır.

Nasıl oynanır?

Genel kuralları tenisin kurallarına bezmemektedir. Raketle vuruş yapılan top, saha dışına çıkmadan ağın iki yanı arasında gidip gelmektedir. Masa tenisi 3 veya 5 set üzerinden oynanmaktadır. Oyuncular, kendi sahasına gelen topun bir kez sıçramasından sonra topa raketle vurarak ağı diğer tarafındaki rakip sahaya gönderirler, gönderemediği taktirde rakibi bir sayı kazanmış olur. Her sayıdan sonra servis atışı yapılır ve her 5 sayıda bir servis atan taraf değişmektedir. Toplamda 21 sayıyı iki farkla bulan taraf seti kazanır. 20-20 berabere iken taraflardan biri iki sayı farkı yakalayana kadar her sayıda servis değiştirerek oynarlar. Servis atma şekli, bir elin avucu açıkken, havaya doğru atılan topa raketle vurularak yapılır. Sadece servis atılırken, top servis atanın sahasında zıplatılarak diğer tarafın sahasına atılmalıdır. Masa tenisi ikili eşli olarak da oynanmaktadır. Her iki tarafın da ikişer oyuncuyla oynadığı masa tenisinde, servis atışları her zaman masanın sağ yarısından yapılmakta, çapraz olarak karşı tarafın sağ yarısına atılmaktadır. Eşler servis atışlarını değişerek sırayla yapmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.