Menu

Mardin şehri hakkında

mardin baş

Mardin, Venedik’ten sonra yapısı ve şekli bozulmamış ikinci şehirdir. Dünya’da farklı dinlerin halen dokuları bozulmadan bir arada yaşadığı şehir kiliseleri, cami ve tapınakları ile göz kamaştırıyor.

mardin 1

Mardin tarih boyunca Subari, Hurri, Sümer, Akad, Mitani, Hitit, Asur, İskit, Babil, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı egemenliğinde kalmış her döneme ait pek çok eseri taşıyan bir nevi müzedir. Şehirde arkeolojik kazı yapılan pek çok alan vardır ve kazılar halen devam etmektedir.

mardin2

Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağ, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur Mardin’in ilçeleridir. Kızıltepe’de Ulu cami, Taş köprü, Harzem harabeleri görülmelidir. Mazıdağ, Sümerler zamanından beri var olan bir şehirdir. Dermetinan kalesi, Pir Hattap türbeleri ve taş devrinden kalan Zambırhan ve Asirhan mağaraları vardır. Midyat; gümüş işçiliği ile ünlüdür.

mardin3

Nusaybin; Gınnavas höyüğü burdadır. Morin şehri, Morin kalesi, Mor Abraham Manastırı, Yeni kale, Şirvan kalesi, Üzüm suyu kanalı, Selman-i Pak, Şeyh Ali Tepesi, Pir Kemal Türbesi, Arap Kışla, Bağdat Köprüsü, Tak-ı Zaferin önemli tarihi yerlerdir. Zeynel Abidin Camisi, Hz. Muhammed’ in 13. torunlarından olan Zeynel Abidin ve onun kız kardeşi Zeynep’in türbelerinin bulunduğu ilçenin en önemli camisidir.

mardin4

Mardin de, 1.600 yıllık bir mabet vardır, bugün kü Mardin müzesi eskiden patrikaneydi, gümüş işçiliğinde özellikle Telkari işçiliğinin dünyaya buradan yayıldığını, yemeklerin Fransız mutfağının alt yapısına benzediğini biliyor musunuz?

One Response
  1. ALİ AKTAN

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.