Manuel terapi nedir
Menu

Manuel terapi nedir

manuel terapi nedir

İş hayatında sürekli olarak masa başında çalışıyorsanız en büyük sorun boyun ve baş ağrılarıdır. Hareketsizlik nedeni ile, boyun, bel ve sırt ağrıları ortaya çıkar. Zamanla bu ağrılar sürekli ve kronik olmaya başlayarak sağlığımızı tehtit ediyor.

manuel terapi3

İş yerinde sürekli olarak masa başında çalışıyorsanız, omurganızın çevresinde ki olan kaslar zamanla zayıflamaktadır. Boyunda düzleşme, boyun ve bel fıtığı bu nedenle oluşmaya başlar. Sürekli olarak hareketsiz kalma, aynı pozisyonu değiştirmeme nedeni ile oluşan bu durumda ağrı, belden bacağa ve bileklere yayılıyorsa bel fıtığı, boyundan omuz ve kola iniyorsa boyun fıtığı olmuş olabilirsiniz.

Manipülasyon tedavisi isimli tedavide, elini bile kullanamayan hastalar sağlıklarına kavuşuyorlar. Ameliyat yapılmadan, çeşitli seans aralıkları ile uygulanan tedavide, hasta olan bölgeye bastırma, germe ve döndürme hareketleri uygulanmaktadır. Hatta tedavinin %98 oranında başarılı olduğu ortaya çıkmaktadır. Hafif şikayetlerde, 2-3, orta hastalarda 4-6 ve ileri vakalarda 7-9 seans arası uygulama yapılmaktadır.

manuel terapi2

Manuel fizyoterapi uygulaması, omurga ve kalça eklemlerinde şekil bozukluğunu da tedavi etmektedir. İnsan metabolizmasının kendi kendini tedavi etme özelliğinden yola çıkarak uygulanan bu yöntemde, vücut direncinin yükselmesi hedeflenir. Omurganın yapısında olan bir eğrilik veya şekilsel bozukluğun beynin iletişim sorununa neden oluyor. Vücut kendi fonksiyonlarını yapamıyor.

Manuel fizyoterapi ile, kırık, tümör ve enfeksiyondan kaynaklanmayan hastalıkların tedavisinde rahatlıkla kullanılıyor. Baş, bel, sırt ağrıları ve sinir sistemi ile alakalı olduğundan stres kaynaklı sorunlar manuel terapi ile tedavi ediliyor.  Fakat, ülkemizde çok az hastane ve doktor tarafından uygulanıyor.

manuel terapi 4

Bel fıtığı nedeni ile bacaklarında ileri derecede kas zayıflığı olanlarda, idrar kaçıranlarda ve ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen hastalara ameliyat uygulanmalıdır. Fizik tedavi yöntemleri ile var olan hastalığın olduğu bölgeye kasların gelişimi sağlanarak bir yastık oluşturulur. Böylece, hasta çok daha rahat eder. Fakat, bu tarz uygulamalar hafif şikayetleri olan hastalar için uygundur.