Menu

Manganez minerali eksikliği ve faydaları

manganez minerali

Manganez minerali, vücuttaki protein sentezlenmesi, sindirim ve besinlerden enerji üretilmesini sağlamaktadır. Bağ dokuları, kemiklerin gelişmesi ve büyümesi açısından gerekli bir mineraldir. Sinir sistemi fonksiyonları ve gelişmesinde oldukça faydalıdır. Vücuttaki kanın pıhtılaşması için gerekli olan manganez, kısırlığa iyi gelir ve cinsel gücü arttırıcıdır.

yorgunluk

Manganezin yetersizliğinde sürekli yorgunluk, kilo kaybı ve hafıza sorunları yaşanabilmektedir. bebeklerde ve çocuklarda gelişim sorunları ve büyüme geriliğine sebebiyet verebilir. Kemik ve kıkırdaklarda sıra dışı oluşumlar,  bulantı ve kusmaya sebep olabilir.

parkinson

Manganez eksikliği, saçlarda beyazlaşmaya ve saçın uzamasının yavaşlamasına neden olabilir. bunun yanı sıra, diyabet ve pankreas sorunlarına yol açabilir. Normal seviyenin üzerinde manganez bulunan insanlarda, özellikle manganez işletmesinde çalışanlarda parkinson hastalığı riski oluşmaktadır.

yeşil yapraklı sebzeler

Manganez minerali, yeşil yapraklı sebzelerde, meyvelerde, kuşkonmaz ve çayda bol miktarda bulunmaktadır.

fındık ceviz badem

Kepekli tahıllar, fındık, badem ve ceviz gibi yemişlerde de manganez minerali bulunmaktadır. Sağlıklı yetişkinlerde manganeze olan ihtiyaç, günlük yaklaşık 4 mg kadardır.  Diyabeti olan kişilerde bu oranın yarısı kadar bile manganez minerali yoktur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.