Menu

Mama nasıl yapılır

Bebekler hayatımıza renk katarken, sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamak biz ebeveynlerin üzerine düşen en önemli görevdir. Nasıl beslenmeleri gerektiği, ebeveynler için gerçekten önemli bir konudur.

Ev yapımı mı yoksa hazır mamamı?

Günümüz gıda piyasası, anne babalara yardımcı olmak için ne gerekiyorsa yapıyor. Bebeklerin beslenmesi için mamalardan her şeye çok geniş çapta üretim yapıyor. Ancak bu mamalar, hangi şartlarda, hangi ürünlerden faydalanılarak yapılıyor? bunu bilmek oldukça zor. Kadının çalışma hayatına iyice sıkıştırılmış olması, bebek ve anne arasındaki iletişimi biraz azaltmış olsa da, piyasadaki hazır mamalara ilave evde pratik uygulamalarla bebeğin beslenmesine katkıda bulunmak, hem anne hem de bebeğin gelişimi açısından göz ardı edilmemesi gereken bir sorumluluk.

Mama yapılışı

Fazla masraf etmenize gerek yok, oldukça ekonomik bir çalışma neticesinde, ortaya harika sonuçlar çıkarmak mümkün. Bunun için, elinizde bir blender ya da çatal olması yeterli. Evde bulunan meyve (muz, elma gibi) ve sebzelerin (Havuç, Kabak gibi) çekirdeklerini çıkardıktan sonra, ezme işlemi sonrasında püre haline getirin. Daha sonra, içine biraz anne sütü ekleyerek bebeğinize afiyetle yedirebilirsiniz.

Böylece, hem bebek için gerekli olan vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamış olursunuz, hem de bebeğin ağız tadını tanıma fırsatının yanında, mama sonrası dönem için hazırlık adımları atmış olursunuz. Vakti kısıtlı olan anneler, mamayı biraz fazla yapıp kapalı kap içinde dolapta saklayabilirler. Aman dikkat! bekleme süresini uzun tutmamakta fayda var. Bunun yanında, bebeğin gelişim sürecine uygun ürünleri kullanmak bu nokta da önemlidir. Bir yaşını doldurmamış çocuklarda bal, narenciye, domates, yumurta kullanmak pek sağlıklı değildir. Çünkü bu gibi gıdalar, asit içerdikleri için bebekte alerjiye neden olabilirler. Herhangi bir yan etkiye maruz kalmamak için, doğru zamanı beklemek bebeğin sağlıklı gelişimi için en doğru tercih olacaktır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.