Makat geliş, makat doğum nedir
Menu

Makat geliş, makat doğum nedir

makat geliş

Normal olarak anne karnında bebeğin baş aşağı şekilde kanalda durması gerekirken poposunun aşağıda olmasına makat geliş denmektedir. Doğum kanalına başı ile girmesi gereken bebek, bazen kalça veya bacakları ile girmektedir. Hamileliğin ilk aylarında ve ortalarında bu şekilde ters duran bebekler, genellikle hamileliğin sonuna doğru döner ve düz şekle gelirler. Doğum zamanı sona yaklaşmış olan hamilelerin %3-4’ünde makat geliş yani makat doğum görülebilmektedir.

Makat gelişin sebepleri nelerdir?

Pramatürite en önemli sebebidir.

Annenin daha evvel makat doğum yapması

Pelvik tümörler

Uterin anomaliler

Polar plasentasyon

Polihidramnios

Oligohidramnios

Miyotonik distrofi

Konjenital anomaliler

Toplamda 5’ten fazla doğum yapmış olmak

İkiz veya üçüz gebelik hali

makat geliş doğum

Makat gelişin bebeğin kalça ve ayaklarının durumuna göre 3 türü bulunmaktadır. Bunlar en çok görülenden başlayarak Saf makat, tam makat ve ayak geliştir. Makat geliş, doğumdan önce yapılan ultrason kontrollerinde anlaşılabilmektedir. Makat geliş olan hamileliklerde değişik kriterler gözetilerek normal yollardan doğum gerçekleştirilebilmektedir. Doğum şeklini annenin yapılan muayenesi ve ultrason kontrolleri belirlemektedir. Bugün, makat geliş saptanan hamileliklerde bebek sezaryen ameliyatı ile doğurtulmaktadır. Daha evvel doğum yapmış annelerde risk görülmediği taktirde normal doğum yaptırılmaktadır.

Normal doğumun önerildiği durumlar;

Saf makat türünde bir gebelik varsa, gebeliğin otuz dört haftasını geride bırakan annelere bebek canlı ise, doğum ağırlığı tahmini 2 kg-3,5 kg arasında ise, bebeğin doğumsal hastalığı bulunmuyorsa, doğum ilerlemeye başlamışsa ve pelvis dar değilse normal doğum önerilebilir. Makat gelişli doğumlarda pinard, mauriceau ve modifiye prague gibi değişik manevralar kullanılabilmektedir.

Sezaryen doğumun önerildiği durumlar;

Tam makat geliş, ayak geliş, erken doğum, bebeğin iri olması, ciddi IUGR, bebeğin başında hiperekstansiyon ve pelvik darlık durumlarında sezaryen önerilmektedir.

Makat doğum ile ilgili komplikasyonlar;

Makat geliş doğumda kordon sarkması, zor doğum, sezaryen oranında artma, uterin atoni, doğum kanalında laserasyon, fetusta humerus, brakial pleksus yaralanması, klavikula, femur kırığı, fetusta testis hasarı, beyin hasarı, intrakranial kanama ve asfiksi gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.