Makat çatlağı nedir, tedavisinde etkili yöntemler
Menu

Makat çatlağı nedir, tedavisinde etkili yöntemler

makat çatlağı nedir

Makat bölgesinde oluşan ağrı, kanama ve yanma hissi veren çatlaklara makat çatlağı ya da anal fissür ismi verilir. Dışkı yapma sırasında şiddetli ağrılara neden olduğundan ciddi bir problemdir. Pek çok hasta bu nedenle kabızlık şikayeti yaşamaktadır.

makat çatlağı tedavi

Makat çatlağı nasıl olur?

Makat çatlağı çeşitli nedenler ile oluşur. Bunlardan başlıcaları ;

Yoğun kabızlık, sert dışkının makattan geçmesi sırasında bu bölgeyi yırtması,

İshal,

Beslenme alışkanlıklarının değişmesi,

Sürekli dışkı yumuşatıcı kullanmak,

Hamilelik ve lohusalık,

Makat yolu ile cinsellik,

Lösemi, bağışıklık sisteminin zayıflaması nedenli olmaktadır.

Makat derisi ince bir yapıya sahiptir ve pek çok sinir ucu bulunan bir bölgedir. Bu bölgede olan yaralanma, kesik ya da çatlaklar bu nedenle yoğun acı vermektedir. İç içe geçen kas tabakası ile sarılı olan makatta, dışkılama sırasında kas yapısında olan kasılmalar, bölgede olan çatlağın daha da derin yırtılmasına neden olmaktadır. Böylece hastaların cam batması ya da bıçak ile kesilme diye tarif ettikleri acı hissedilir.

Makatı zorlayan kabızlık, ishal makat çatlağı durumunu daha da kötüleştirir. Dışkılama sorunu arttıkça makat çatlağı sorunu büyüdüğünden bu hastalığa bir kısır döngü denilebilir. Sıklıkla aşırı ıkınma ve makatın zorlanması ile oluşan makat çatlağı, kış aylarında daha çok görülen bir hastalıktır. Kabızlık, ishal, lösemi, hamilelikte hormonsal değişimler, bağışıklık sisteminin zayıflaması makat çatlağına neden oluyor. Genelde pek çok hasta duyduğu acı nedeni ile dışkılama yapmak istemiyor. Dışkının geciktirilmesi, daha da sertleşmesini sağlıyor. Böylece, makatta oluşan yırtık büyüyor ve derinleşiyor.

Makat çatlağı ikiye ayrılır. Geçici akut anal fissür ve kronik anal fissür . Geçici akut anal fissürde, hasta sadece dışkılamada acı hisseder. Ağrı tuvalet sonrası durur ve yaklaşık 2-4 hafta kadar sürer. Kronik anal fissürde, hasta tuvalet sonrası 4 saate kadar acı hisseder. Kroniktir ve zaman içinde düzelmez.

Makat çatlağı tedavisi

Öncelikle hastalara düzenli beslenme alışkanlığı kazandırılır. Dışkı yumuşatıcı, kremler kullanılarak hasta rahatlatılmaya çalışılır. Ilık su banyoları, botoks uygulaması hastalara çok iyi geldiğinden kullanılır. Bu tarz uygulamalar ile düzelmeyen hastalarda cerrahi müdahale yapılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.