Makat bölgesinde görülen hastalıklar
Menu

Makat bölgesinde görülen hastalıklar

makatta olan hastalıklar

Makat, sindirimden sonra en son kısımdır. Bu bölgede görülen rahatsızlıklar ağrılı ve sıkıntılıdır. Bu nedenle, tedavi hemen yapılmalıdır. Makatta olan en sıkıntılı ve en fazla görülen hastalıklar, hemoroid, perinel fistül ve anal fistüldür.

Hemoroid, Basur hastalığı

Halk arasında mayasıl ve basur olarak bilinen hemoroid, makatın çevresinde olan damarların, şişmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Makatta, dışkıyı tutan iki adet kas vardır. Bu kaslar dış sfinkter ve iç sfinkter kaslarıdır. Dış kas tamamen bizim kontrolümüzdedir. İç kas ise bizim açtığımız dış kas nedeni ile kendiliğinden açılır. İç ve dış kas arasında olan bu uyum bozulduğunda kişi kabız olmadığı halde ıkınmaya başlar ve bu ıkınma nedeni ile meydana gelen basınç, burada olan damarların şişmesine neden olur. Bu olaya hemoroid denilir.

Uzun süre ayakta kalmak, ishal, kabızlık, hareket azlığı, kalp yetersizliği, karaciğer sirozu, öksürme, kusma, gebelik, kalın bağırsak tümörleri, anüs kanseri ve kalıtımsal olarak hemoroid gelişebilir. Sıklıkla 20-50 yaş arasında görülür. Hareketsiz yaşam ve doğum nedeni ile kadınlarda daha fazla görülür. Basur belirtisi, ağrı, yanma, basınç, şişme, kaşıntı, kabızlık, akıntı ve gözle görülen basur memeleridir. İlaçlar ile tedavi edildiği gibi, lazer, longo tedavisi, skleroterapi, cerrahi müdehale ile de tedavi uygulanır.

basur

Perinal Abse, Fistül

Abse, anal bölgede oluşan iltihaplara verilen isimdir. Ağrı yapan ve iltihap dolu olan abseler, üşüme titreme, ateş ve dışkı yapamama sorunları oluşturur. Abseler de ilaç ile tedavi tek başına yetersiz kalır. Abse lokal ya da genel anestezi altında açılan kesiler ile boşaltılır ve beraberinde ilaç tedavisi uygulanır. Tedavi sonrası iyileşir veya perinel fistül haline gelir. Bu noktada perinal fistül akıntı yapar ve bu hastalığın başka tedavisi yoktur.

Anal Fissür

Anal Fistül, anal kanalda olan çatlak ve yaralara verilen isimdir. Sıklıkla kadınlarda görülür. Bir cilt kıvrımı vardır bu nedenle basur ile karıştırılabilir.  Kabızlık hali, zor doğum nedeni ile oluşabilir. Kronikleşen anal fistülde cerrahi operasyon kesin çözüm verir. Diğer hastalara ilaç tedavisi uygulanır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.