Makale nedir
Menu

Makale nedir

Makale, bir konuda görüş, bilgi vermek amacı ile veya bir konuda ortaya hipotezler sunmak, doğruluğu kanıtlamak için yazılan yazılara denilmektedir. Makalenin temeli düşünce ve düşünmek üzerine kurulmuştur. Konu sınırlaması yoktur ve istenilen her konuda yazılabilir.

Makale nasıl yazılır?

Makale, ülkemizde gazete yazıları ile başlamıştır.  Gazetelerin ilk sayfalarında yayınlanan baş makaleler, bir gazetenin tavrını ve inandığı tarzı ortaya koymaktadır. Bu nedenle çok önemlidir.  Makaleler bu gün gazete ve dergi dışında internet üzerinde de yayınlanmaktadır. Bir makaleyi belirleyen özellikler; düşünce alt yapılı olması, doğru bilgilendirme, mantığa uygunluk, kanıtlar, örnekler şeklinde olmalıdır. Makale yazımı giriş, gelişme ve sonuç olarak tasarlanmaktadır.  Giriş bölümünde konunun ne olduğu hakkında kısa ve öz bilgi verilir. Genelde okuyucular, giriş bölümünü okuyarak, yazıya devam edip, etmeyeceklerine karar verirler. Bu nedenle, yazının giriş bölümü ustaca kurgulanmalı okuyucuyu merak ettirmelidir. Gelişme bölümünde, yazar konuyu tam olarak bu kısımda açıklar. Konuyu betimler, savlarını anlatır ve bunu tamamlayacak olan desteklerini verir. Okuyan kişinin burada yazar ile aynı fikre sahip olması çok önemlidir. Yani okuyucu yazar tarafından ikna edilebilmelidir. Sonuç bölümünde, Yazılan yazının tamamen bir özeti çıkarılarak, okuyucuya ana fikir verilir. Yazının belki de en etkileyici olması gereken bölüm bu kısımdır. Bu kısımda son okuyucuya etkili bir şekilde verilmelidir.

Etkileyici makaleler nasıl olmalıdır?

Makale başlıkları da çok önemlidir. Kısa ve öz gündem maddesi olan başlıklar çok dikkat çekicidir. Yapılan araştırmalarda başlıkları etkileyici ve makalenin konusu ile benzer olan yazılar daha fazla okunmaktadır. Ayrıca, makale içine yerleşen soru başlıklar ve çarpıcı diyaloglar, yaşanmış anılar makalelerin çok okunmasını sağlayan etkenlerdir. Herhangi bir tezi savunan veya reddeden makaleler ise tarih boyunca ilgi çekmiştir. Özellikle, doğruluğuna inandığımız yazarlar tarafından yazılmışlarsa..
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.